لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

جعفر ‌پناهی پس از آزادی موقت: تصویر فرهاد میثمی یادآور قربانیان آشویتس است


جعفر پناهی. آرشیو
جعفر پناهی. آرشیو

جعفر پناهی سینماگر ایرانی، روز جمعه پس از آنکه با سپردن وثیقه و پس از نزدیک به هفت ماه بصورت موقت از زندان آزاد شد، از اینکه تعداد زیادی از نخبگان و فرهیختگان در زندان هستند ابراز تاسف کرد و در مورد فرهاد میثمی گفت با دیدن تصویر او یاد قربانیان آشویتس افتاده است.

اعضای خانواده، تعدادی از سینماگران و دوستداران جعفر پناهی با حضور مقابل زندان اوین، از او استقبال کردند. محمد رسول‌اف، مجتبی میرتهماسب، محسن امیریوسفی، مهدی کوهیان (نماینده خانه سینما)، مجید برزگر، فاطمه معتمدآریا، و طاهره سعیدی، همسر جعفر پناهی از جمله این افراد بودند.

جعفر پناهی در سخنان کوتاهی پس از آزادی مقابل زندان اوین به فرهاد میثمی و سایر فعالان زندانی اشاره کرد.


آقای پناهی با بیان اینکه از وضعیت فرهاد میثمی سخت متأثر است، گفت که با دیدن تصویر او یاد زندانیانی که در آشویتس [اردوگاه کار اجباری آلمان نازی] بودند، یا مهاتما گاندی می‌افتد که فردی خشونت‌پرهیز بود.

این سینماگر معترض با اشاره به تعداد زیادی از اساتید دانشگاه، دانشجویان، معلمان، کارگران، وکلا، و فعالان حقوق بشری که در زندان هستند، گفت که «چگونه می‌توانم خوشحال باشم.»

انتشار تصاویر تازه فرهاد میثمی که در پی اعتصاب غذا در زندان وزن زیادی از دست داده، واکنش‌های گسترده‌ای را در رسانه‌های اجتماعی به دنبال داشته است و کاربران با ستایش «تواضع» او، این کنشگر مدنی را به «گاندی» تشبیه کرده‌اند.

جعفر پناهی از دو روز پیش در اعتراض به «رفتارهای فراقانونی و غیرانسانی دستگاه قضایی و امنیتی» اعتصاب غذا کرده بود.

اعتصاب غذای جعفر پناهی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری و هنری جهان داشت و بسیاری از هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی از او حمایت کردند.

خانه سینما نیز پنجشنبه ۱۳ بهمن با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامتی جعفر ‌پناهی، و مژگان ایلانلو دیگر سینماگر زندانی به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

این نهاد با اشاره به اینکه حکم جعفر پناهی در تاریخ ۲۲ مهرماه توسط دیوان عالی کشور نقض شده است، گفت که بر اساس قانون باید اجرای حکم متوقف، و جعفر پناهی آزاد شود ولی او بی‌دلیل زندانی است و مسیر صحیح قانونی در مورد است سینماگر اجرا نمی‌شود.

جعفر پناهی که از چهره‌های منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود، تیرماه گذشته در اعتراض به بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به مقابل اوین رفت و همان‌جا بازداشت و به زندان منتقل شد.

صالح نیکبخت وکیل جعفر پناهی روز چهارشنبه در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا از جزئیات اعتصاب غذای موکلش در اعتراض به بلاتکلیفی پرونده گفته بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG