لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

اسامی فیلم‌های جشنواره فجر اعلام شد؛ خبری از سینماگران سرشناس نیست


جشنواره فیلم فجر
جشنواره فیلم فجر

سرانجام دبیرخانه جشنواره فیلم فجر اسامی آثار شرکت‌کننده در بخش رقابتی «سودای سیمرغ» چهل‌ویکمین دوره این رویداد حکومتی را اعلام کرد.

در ابتدا قرار بود ۲۲ فیلم برای جشنواره امسال انتخاب شود ولی این تعداد به ۲۴ فیلم افزایش یافت که از نظر کمی نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر است.

با این حال با توجه به اینکه اکثر این آثار توسط کارگردان‌های تازه‌کار یا به اصطلاح فیلم‌اولی‌ساخته شده است، نمی‌توان درباره کیفیت آنها نظر خاصی داد.

در این دوره بر خلاف سال‌های گذشته، اطلاعات زیادی درباره فیلم‌های جشنواره موجود نیست، و برخی آثار ناشناخته‌ای محسوب می‌شوند که حتی خبری درباره آنها منتشر نشده بود.

از نکات مهمی که باید به آن اشاره کرد، عدم حضور چند کارگردان سرشناس مانند کیانوش عیاری، پرویز شهبازی، و محسن امیریوسفی است که پیشتر گفته شد شاید در جشنواره فیلم فجر شرکت کنند. با این حال این سینماگران به بهانه‌های مختلفی مانند طولانی‌تر شدن فرآیند تولید یا مشکلات فنی آثار خود را به جشنواره نفرستادند.

به دنبال اعتراضات سراسری در ایران، بسیاری از هنرمندان بصورت علنی یا غیرعلنی علیه جشنواره فیلم فجر موضع گرفتند و بحث تحریم جشنواره بصورت جدی مطرح بود.

به همین دلیل اعلام اسامی فیلم‌های این دوره با تأخیر انجام شد و هیئت انتخاب برای گزینش تعداد کافی فیلم با چالش‌های زیادی مواجه شد.

حبیب احمدزاده، رضا پورحسین، روح‌الله سهرابی، محمدرضا شرف‌الدین، پرویز شیخ طادی، محمدرضا عباسیان، و محمد حسین نیرومند اعضای هیئت انتخاب این دوره هستند که همگی مرد، و از چهره‌های نزدیک به حکومت یا به اصطلاح «خودی» محسوب می‌شوند

از نظر ترکیب فیلم‌های تولید شده در نهادها و سازمان‌های حکومتی، از مجموع ۲۴ فیلم حاضر در جشنواره، بنیاد سینمایی فارابی با ۹ فیلم رکوردار است. سازمان اوج و حوزه هنری هر کدام با دو فیلم، و بنیاد روایت فتح، و ارتش جمهوری اسلامی با سرمایه‌گذاری در یک فیلم در رده‌های بعدی قرار دارند.

این آمار نشان‌دهنده وضعیت کلی سینمای ایران که بصورت مستقیم یا غیرمستقیم با سرمایه‌ نهادها و سازمان‌های وابسته به حکومت اداره می‌شود.

کیومرث پوراحمد، شاخص‌ترین کارگردانی است که امسال در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. او پس از پنج سال سکوت با فیلم جنایی «پرونده باز است» در این رویداد حکومتی شرکت دارد.

اما حضور برخی بازیگران سرشناس در فیلم‌های این دوره نیز جالب توجه است. رضا کیانیان، امیر جعفری، پژمان بازغی، سارا بهرامی، و نسیم ادبی هر کدام در دو فیلم سینمایی حضور دارند.

علی نصیریان، جواد عزتی، بابک حمیدیان، باران کوثری، هانیه توسلی، علی مصفا، مانی حقیقی، فرشته حسینی، مصطفی زمانی، حسن معجونی، و فرهاد آئیش از جمله بازیگران مطرح دیگری هستند که در فیلم‌های جشنواره دیده خواهند شد.

البته باید در نظر داشت که فیلمبرداری اکثر این پروژه‌های سینمایی پیش از اعتراضات سراسری اخیر انجام شده است، و معمولا تصمیم برای شرکت در جشنواره‌ها با تهیه‌کنندگان فیلم است.

با این حال به گفته بسیاری از کاربران ایرانی در فضای مجازی، باید دید که این بازیگران در مراسم افتتاحیه، اختتامیه، یا برنامه‌های جانبی جشنواره شرکت می‌کنند، یا تصمیم دیگری خواهند گرفت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG