لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

موفقیت سینماگران ایرانی در جشنواره ساندنس؛ «نسخه ایرانی» و «شیدا» جایزه گرفتند


لیلا محمدی، مریم کشاورز، و نیوشا نور در فیلم «نسخه ایرانی».
لیلا محمدی، مریم کشاورز، و نیوشا نور در فیلم «نسخه ایرانی».

جشنواره بین‌المللی فیلم «ساندنس» در ایالت یوتا، جمعه با برگزاری مراسم ویژه‌ای اسامی برنده‌های بخش‌های مختلف را اعلام کرد؛ در این فهرست نام مریم کشاورز و نورا نیاسری دو سینماگر زن ایرانی دیده می‌شود.

فیلم «نسخه ایرانی» ساخته مریم کشاورز، سینماگر ایرانی آمریکایی به‌عنوان فیلم منتخب تماشاگران در بخش آثار دراماتیک آمریکایی انتخاب شد. جایزه بهترین فیلمنامه این بخش نیز به مریم کشاورز اهدا شد که از مهمترین جوایز جشنواره محسوب می‌شود.

مریم کشاورز نامی آشنا در جشنواره فیلم‌ ساندنس است. او در گذشته با فیلم «شرایط» جایزه فیلم منتخب تماشاگران این رویداد سینمایی را دریافت کرده بود.

مریم کشاورز
مریم کشاورز

نسخه ایرانی، درباره گردهمایی اعضای یک خانواده بزرگ ایرانی آمریکایی است. در جریان این دیدار بصورت غیرمنتظره‌ای یک راز خانوادگی فاش می‌شود، و مادر و دختر را به کاوش در گذشته خود سوق می‌دهد. آنها علی‌رغم تفاوت‌هایی که دارند، در این فرآیند کشف می کنند که بسیار شبیه یکدیگر هستند.

محور اصلی این فیلم کمدی-درام، بیان تفاوت‌ها، ‌و در عین حال شباهت‌های این مادر و دختر ایرانی است که از نسل‌های متفاوتی هستند. لیلا محمدی، نیوشا نور، کمند شفیعی ثابت، بیژن دانشمند، شروین آل‌نبی، و ساموئل تهرانی از جمله بازیگران نسخه ایرانی هستند.

زر امیرابراهیمی و نورا نیاسری در فیلم شیدا
زر امیرابراهیمی و نورا نیاسری در فیلم شیدا

اما فیلم «شیدا» به کارگردانی نورا نیاسری، کارگردان ایرانی استرالیایی به‌عنوان فیلم منتخب تماشاگران در بخش سینمای بین‌المللی برگزیده شد.

این فیلم با بازی زر امیرابراهیمی، ماجرای یک زن ایرانی را به تصویر می‌کشد که همراه با دختر خردسالش راهی استرالیا شده است و در اردوگاه پناهندگان زندگی می‌کند. آنها در جستجوی آزادی و در تلاش برای تطبیق خود با شرایط جدید زندگی هستند ولی فراموشی گذشته‌های تلخ چندان ساده نیست.

یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم، کیت بلانشت بازیگر سرشناس استرالیایی است که در گفت‌وگوهای رسانه‌ای خود همراه با زر امیرابراهیمی، نسبت به وضعیت زنان ایرانی ابراز نگرانی کرده بود.

نورا نیاسری علاوه بر کارگردانی شیدا، نویسنده فیلمنامه نیز هست. او این اثر را با الهام از تجربیات واقعی دوران کودکی خود در استرالیا ساخته است.

کارگردان و بازیگران فیلم شیدا
کارگردان و بازیگران فیلم شیدا

در سی‌هشتمین دوره جشنواره فیلم ساندنس چند فیلم دیگر در ارتباط با ایران از جمله مستند «جونم» ساخته سیرا اوریچ، و «بابا» به کارگردانی آنیا چیرکوا اکران شد.

در جشنواره امسال، اعتراضات سراسری ایران نیز بازتاب داشت و تعدادی از این سینماگران در برنامه‌های جانبی ساندنس حمایت خود را از زنان و معترضان ایرانی اعلام کردند.

این جشنواره در دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و محدودیت‌های بهداشتی بصورت حضوری انجام نشده بود.

XS
SM
MD
LG