لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

حمایت از اعتراضات سراسری ایران در «گلدن گلوب»؛ سخنان‌ شان پن و لباس سپیده معافی


شان پن
شان پن

اعتراضات سراسری جاری ایران از جمله موضوعاتی بود که در هشتادمین مراسم سالانه اهدای جوایز گلدن گلوب مورد توجه قرار گرفت.

در یکی از بخش‌های این مراسم که شامگاه سه‌شنبه در ‌بورلی هیلتون لس‌آنجلس برگزار شد شان پن، سینماگر سرشناس آمریکایی، هنگام معرفی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، به اعتراضات سراسری جاری ایران که با اعدام چند نفر از معترضان توسط حکومت همراه شده است، و جنبش حقوق زنان در افغانستان اشاره کرد.

او گفت: «شجاعت جوانان در ایران، و استقامت جنبش زنان افغانستان را ستایش می‌کنم»، و در ادامه افزود: «آزادی یک کالای لوکس نیست، ولی باید برای به دست آوردنش جنگید.»

ولودیمیر زلنسکی نیز در پیام ویدیویی خود به حاضران گفت: «جنگ در اوکراین هنوز تمام نشده است، اما جریان در حال تغییر است و از قبل مشخص است که چه کسی پیروز خواهد شد.»

او در ادامه افزود: «هنوز نبردها و اشک‌هایی در پیش است، اما اکنون می‌توانم به شما بگویم که در سال گذشته چه کسی بهترین بود، شما در جهان آزاد که حول حمایت از مردم آزاد ا‌وکراین متحد شده‌اید.»حضور سپیده معافی، بازیگر ایرانی آمریکایی، روی فرش قرمز مراسم گلدن گلوب نیز مورد توجه رسانه‌های خبری قرار گرفت. او که با بازی در سریال‌های تلویزیونی «دنیای ال: نسل کیو» و «پرنده سیاه» به شهرت زیادی رسیده است، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران یاد کرد.

سپیده معافی، لباس پولک‌دار مشکی با یک گل قرمز بزرگ پوشیده بود که توسط امیر تقی، هنرمند ایرانی آمریکایی و «خانه میلاد» طراحی شده است.


به گفته این بازیگر ایرانی «لباس او داستان‌های زیادی دارد، اما مهمترین آنها این گل است که نشان‌دهنده شکوفایی ایران جدید در این انقلاب است.»

او در حساب کاربری خود در اینستاگرم، این لباس را «هنرمندانه» توصیف کرد که «توجه را به سرکوب مداوم قضایی در ایران جاب می‌کند.»

روی گلبرگ‌های این گل قرمز اسامی چهار نفر از معترضان ایرانی که اخیراً توسط حکومت اعدام شدند و ده‌ها نفر دیگری که در خطر اعدام قرار دارند، نوشته شده است.

امیر تقی، از طراحان این لباس نیز با اشاره به درج اسامی «شهدای انقلاب جاری در ایران»، گفت که «ما شما را به‌عنوان قهرمانان خود برای همیشه به یاد خواهیم داشت.»


والدین سپیده معافی پس از انقلاب ۵۷ در ایران به ناچار کشور را ترک کردند و پس از مدتی اقامت در ترکیه، به آلمان رفتند. سپیده در یکی از اردوگاه‌های پناهجویان در آلمان متولد شد و پس از چندی همراه با خانواده به آمریکا مهاجرت کرد

او از هنگام آغاز اعتراضات سراسری جاری در ایران به شدت از سرکوب خشونت‌آمیز، بازداشت، شکنجه، و اعدام معترضان توسط حکومت انتقاد کرده است.

مراسم گلدن گلوب، که در آن اعضای انجمن خبرنگاران خارجی هالیوود جوایز سالانه خود را به برترین‌های سینما و تلویزیون اهدا می‌کنند، سال گذشته به دلیل حواشی مرتبط با این انجمن با چالش‌های زیادی مواجه شد و حتی شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آن را پخش نکرد.

اما در ماه‌های اخیر انجمن خبرنگاران خارجی هالیوود با گزینش اعضای جدید و برخی تغییرات ساختاری تا حد زیادی نقایص گذشته را برطرف کرد و موفق به جلب رضایت منتقدان خود شد.

گفتنی است هشتادمین مراسم گلدن گلوب با شگفتی‌های بسیاری همراه بود و اهدای جوایز به برخی از ستاره‌ها، فیلم‌ها، و سریال‌ها هنردوستان را غافلگیر کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG