لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

حسن ناظر، کارگردان ایرانی فیلم نماینده بریتانیا در اسکار: رویاهای بزرگ داشته باشیم


حسن ناظر، سینماگر ایرانی بریتانیایی
حسن ناظر، سینماگر ایرانی بریتانیایی

فیلم «برنده‌ها» ساخته حسن ناظر سینماگر ایرانی بریتانیایی به‌عنوان نماینده بریتانیا برای رقابت در بخش بین‌المللی یا آثار غیرانگلیسی‌زبان اسکار برگزیده شد.

این فیلم با حمایت یک سازمان هنری اسکاتلندی در ایران فیلم‌برداری شده و به زبان فارسی است.

برنده‌ها را «بفتا»، سازمانی که توسط آکادمی اسکار مسئول گزینش فیلم‌های ارسالی بریتانیا برای بخش آثار بین‌المللی است، انتخاب کرده‌ است.


حسن ناظر، دانش‌آموخته رشته سینما از دانشگاه آبردین اسکاتلند، و رشته تئاتر از آموزشگاه حمید سمندریان است. او تجربیات مختلفی را به‌عنوان کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده، و تدوین‌گر در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

حسن ناظر در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره فیلم «برنده‌ها» گفت: «داستان این فیلم درباره یک پسر ۹ ساله‌ عاشق سینما است که در واقع این عشق او باعث بیداری هنرمندی در داستان می‌شود که به دلیل زندگی سخت، عشق واقعی خود یعنی سینما را فراموش کرده است.»

او گفت: «بخش اصلی این داستان از زندگی شخصی خود من الهام گرفته شده است، و در واقع به بیننده این پیام را می‌دهد که رویاهای بزرگ داشته باشیم و بدون توجه به سختی‌های زندگی، با امید و ایمان می‌توان به رویاهای بزرگ دست یافت.»

پشت صحنه فیلم
پشت صحنه فیلم

به گفته حسن ناظر ایده ساخت فیلم «برنده‌ها» از جایی شروع شد که او می‌خواست به سراغ داستانی برود که دوران کودکی‌ خود را به تصویر بکشد و محل و شرایط زندگی، فرهنگ، مردم، و سرزمینش را به تماشاگران نشان دهد.

او در ادامه یادآور می‌شود که همواره برای یک فیلمساز جذاب است که ایده کودکانه خود را در غالب یک فیلم با تماشاگران به اشتراک بگذارد.

حسن ناظر با تأکید بر اینکه لوکیشن‌ها اهمیت زیادی در فیلم دارد، می‌گوید که لوکیشن‌ها در واقع شخصیت‌های بدون دیالوگ هستند که حضور پررنگی در برنده‌ها دارند و با دقت و وسواس زیادی انتخاب شدند.

پشت صحنه فیلم
پشت صحنه فیلم

به گفته این سینماگر ایرانی بریتانیایی او اصرار زیادی داشت تا برای شخصیت‌های اصلی از نابازیگران یا بازیگران غیرحرفه‌ای استفاده کند، افرادی که برای نخستین بار مقابل دوربین سینما قرار می‌گیرند و روحیات کودکانه خود را به صورت طبیعی‌تری به مخاطب عرضه می‌کنند.

حسن ناظر می‌گوید: «از این موفقیت بسیار خوشحالم چرا که این آرزوی هر فیلمسازی است که فیلمش به چنین مرحله‌ای برسد و نماینده سینمای کشوری باشد که در رقابت اسکار شرکت کند.»

او در ادامه می‌افزاید که «موضوع مهم برای من به‌عنوان سینماگری که بخش عمده زندگی خود را در بریتانیا گذرانده، این است که توانستم یک فیلم ایرانی با فرهنگ ایرانی بسازم که در رقابت اسکار نماینده کشوری است که در آن زندگی می‌کنم.»

پشت صحنه فیلم
پشت صحنه فیلم

مراحل پساتولید برنده‌ها در اسکاتلند انجام گرفت و تمام عوامل اصلی ساکن بریتانیا هستند. براساس برنامه کنونی، این اثر در ماه نوامبر به صورت محدود در بریتانیا اکران خواهد شد.

با توجه به گزینش برنده‌ها توسط بریتانیا، این فیلم در بخش آثار بین‌المللی با دو فیلم فارسی‌زبان دیگر یعنی «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی، نماینده ایران، و «عنکبوت مقدس» به کارگردانی «علی عباسی»، نماینده دانمارک، رقابت خواهد کرد.

حسن ناظر می‌گوید که هنوز دو فیلم دیگر را ندیده است، ولی در جریان داستان و نقدهای مرتبط با آنها قرار دارد.

پشت صحنه فیلم
پشت صحنه فیلم

او با اشاره به این که به هر حال تمامی آثار سینمایی حرف‌هایی برای گفتن دارند، تأکید می‌کند که برنده‌ها، یادآور «سینمای کلاسیک ایرانی» است، و سینمای ایران و جهان را جشن می‌گیرد.

به گفته حسن ناظر، فیلم «او اثری ساده، مظلوم، فرهنگی، و‌ کودکانه است.»

گفت‌وگو با حسن ناظر، کارگردان فیلم «برنده‌ها» نماینده بریتانیا در اسکار
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00
XS
SM
MD
LG