اقتصادی

بر اساس یک گزارش اقتصادی جدید در ماه اکتبر امسال ۲۵۰ هزار شغل جدید در آمریکا ایجاد شد و دستمزدها نیز در تقریبا یک دهه اخیر، بطور میانگین سریعترین رشد را داشته است.
یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر
ایران ایر در جستجوی خرید هواپیما از هر شرکتی است که مستلزم کسب مجوز فروش از  آمریکا نباشد و به گفته فرزانه شرفیابی، مدیر عامل هما، این شرکت ممکن است به سراغ خرید هواپیمای روسی سوخو برود.
یک فروند ایرباس هواپیمایی آلیتالیا
در آستانه آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران و نظام مالی این کشور، بسیاری از شرکت های چند ملیتی اروپا عملاً فعالیت خود را در ایران متوقف کرده اند.
نزدیک به ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ در ایران که منجر به خروج شرکت های غربی از ایران شد، صنعت نفت ایران پس از طی یک جنگ ویرانگر، تحریم ها، و انزوای دیپلماتیک جهانی، با یک اخلال پر هزینه دیگر رو به رو می شود.
هر چند بیشتر مشتریان نفت ایران را متحدان آمریکا – مانند ژاپن، کره جنوبی، فرانسه، ایتالیا و امارات – تشکیل می‌دهند، اما چین و هند دو مشتری عمده‌ای هستند که بیشترین واردات نفت را از ایران دارند و مجاب کردن آنها به همراهی با تحریم های آمریکا به راحتی دیگران دیگران نیست.
آرشیو
پیش از یک نشست مهم رهبران گروه بیست در آرژانتین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین خوش‌بینی خود را در مورد حل اختلافات تجاری ابراز کردند.
ژئوپولیتیک خاورمیانه در حال تغییر است. اتحادهای تاریخی، در حالی که کشورها می کوشند از خود در برابر تهدیدهای فزاینده ایران حفاظت کنند، دستخوش تغییر می شود. اسرائیل همچنان نزدیک ترین متحد آمریکا در منطقه می ماند.
آرشیو
با وجود شدت عمل دولت آمریکا، به نظر می رسد بسیاری از کشورها شامل متحدان آمریکا یا آشکارا ناقض تحریم ها هستند یا به دنبال کسب معافیت هایی از آن.
بنیاد کارنگی روز سه شنبه میزبان نشستی بود که در آن «خسرو سمنانی» تحقیق گروه «امید برای ایران» را ارائه داد. این تحقیق سعی کرد به این سوال جواب دهد که «نفت من کجاست؟»
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که موضع کره‌جنوبی برای معافیت را مد نظر قرار خواهد داد. 
کره‌جنوبی از آمریکا درخواست کرده است درباره معافیت شرکت‌های کره‌ای از معامله با ایران «انعطاف حداکثری» به خرج دهد.
پال اتواتر، ۶۵ ساله، و آیریس اتواتر، ۶۶ ساله برای یک واسطه در مالزی قطعه می فرستادند.
یک زوج که برای یک واسطه خرید تجهیزات تحریمی هواپیما به ایران، قطعه می فرستادند هرچند گناهکار شناخته شدند اما از زندان معاف شدند.
 بندر چابهار در جنوب ایران که هند مدتهاست حضور پر رنگ در آن دارد.
وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: «بندر شهید بهشتی» یکی از برنامه های توسعه اقتصادی ایران است که دولت ترامپ قصد دارد آن را پیش از تحریم های ۱۳ آبان متوقف کند.
نماینده آمریکا در سازمان تجارت جهانی در نشست بررسی اختلافات تجاری گفت: «از کشورهای اروپایی می‌خواهیم منافع جامع‌‌تر اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را در نظر بگیرند.»
شرکت مهندسی و ساختمان سازی هیوندا قرارداد خود با ایران برای ساخت یک مجتمع پتروشیمی را لغو کرد.
روزنامه الشرق الاوسط در گزارشی به قلم عاطف عبداللطيف، می نویسند  وزارت خزانه داری آمریکا مشغول بررسی اعمال تحریم بر نظام بانکی سوئیفت است که قسمت اعظم معاملات تجاری و نقل و انتقالات مالی در جهان از طریق آن انجام می شود.