لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

با وجود تاخیر در تکمیل خط لوله گاز ایران، پاکستان می‌گوید از این طرح عقب نخواهد کشید


وزیر امور خارجه پاکستان می‌گوید کشورش از ساخت خط لوله انتقال گاز ایران، با وجود تاخیر طولانی در اجرای طرح، عقب نخواهد کشید.

اسحاق دار روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری، بدون اشاره به ایالات متحده، گفت «ما به کسی اجازه نخواهیم داد که تصمیم‌مان را وتو کند.»

تهران و اسلام‌آباد در ژوئن ۲۰۰۹ توافقنامه‌ای را برای صادرات گاز ایران به پاکستان، از طریق ساخت یک خط لوله بین دو کشور، امضا کردند.

ایران سال ۲۰۱۱ ادعا کرد ساخت خط لوله در بخش خود را به اتمام رسانده، اما طرف پاکستانی در ساخت و اجرا تاخیر کرده است.

دلیل عمده این تاخیر، نگرانی‌ اسلام‌آباد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، عنوان شده است.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده بارها تاکید کرده از خط لوله گاز ایران و پاکستان، به دلیل وجود این تحریم‌ها، پشتیبانی نمی‌کند.

وزیر خارجه پاکستان روز سه‌شنبه گفت «دولت، بر اساس منافع پاکستان، خود تصمیم می‌گیرد چه کاری را در چه زمانی و چگونه انجام دهد.»

فوریه گذشته، دولت موقت پاکستان با هدف پیشگیری از جریمه احتمالی بابت تاخیر در اجرای قرارداد، ساخت بخش کوچکی از خط لوله را تایید کرد.

دولت شهباز شریف نخست وزیر پاکستان، که در ماه مارس آغاز به کار کرد، هنوز کار ساخت این بخش کوچک در مرز دو کشور را آغاز نکرده است.

با این حال، جمهوری اسلامی به دلیل مشکلاتی که در حوزه فروش نفت و گاز و کسب درآمد دارد، به نظر نمی‌رسد که بخواهد سخت‌گیری کند.

اواخر آوریل گذشته، هنگامی که ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی به پاکستان رفت، تنها یک اشاره کوتاه به این طرح شد.

XS
SM
MD
LG