لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

دو سناتور آمریکایی خواستار مقابله با سوءاستفاده حکومت ایران و روسیه از رمزارزها برای دورزدن تحریم‌ها شدند


دو سناتور دموکرات و جمهوری‌خواه روز یکشنبه با ارسال نامه‌‌ای به وزیران خزانه‌داری و دفاع آمریکا خواستار اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه‌تری برای جلوگیری از سوء استفاده حکومت ایران، روسیه، و کره شمالی از ارزهای دیجیتال به منظور دورزدن تحریم‌ها شدند.

  • اهمیت موضوع

الیزابت وارن، سناتور دموکرات، و روجر مارشال، سناتور جمهوری‌خواه، در نامه مشترک خود به جنت یلن، وزیر خزانه‌داری، و لوید آستین، وزیر دفاع، بر اهمیت نظارت فزاینده درباره نحوه استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها تاکید کرده‌اند.

  • پیشینه

این دو سناتور در نامه خود به طور مشخص نسبت به استفاده از رمزارز تتر ابراز نگرانی کرده‌اند. ارزش تتر با دلار آمریکا مرتبط است و طوری طراحی شده که ارزش آن ثابت باقی بماند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال اوایل ماه آوریل گزارش داد واسطه‌های روسیه‌ای از تتر برای دور زدن تحریم‌های غرب به منظور تهیه قطعات تسلیحاتی مورد استفاده در پهپادها و دیگر تجهیزات نظامی استفاده می‌کنند.

خبرگزاری رویترز نیز در ماه آوریل گزارش داد که همزمان با آماده‌شدن آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ونزوئلا، شرکت دولتی نفت این کشور قصد دارد از تتر در صادرات نفت خانم و سوخت خود استفاده کند.

  • نقل قول کلیدی

سناتورها وارن و مارشال در نامه خود با تاکید بر لزوم «پاسخ متناسب جامعه دفاعی» ایالات متحده به «تهدید امنیت ملی ناشی از ارزهای دیجیتال» گفته‌اند به رغم تحریم «گارانتکس» به عنوان پلاتفورم مورد ترجیح تتر، «مشخص نیست که آیا این اقدامات جریان [انتقال] وجوه از طریق [این] پلافورم را متوقف کرده باشد.»

  • تتر

تتر به درخوست خبرگزاری رویترز برای اظهارنظر درباره نامه دو سناتور مزبور پاسخ نداده است اما پیشتر گفته بود فهرست نهادهای تحت تحریم وزارت خزانه‌داری را مدنظر دارد و متعهد است آدرس‌های کیف‌پول‌های تحریم‌شده را مسدود کند.

XS
SM
MD
LG