لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

با شکایت رسمی افشاگر بوئینگ از ایراد فنی در تولید هواپیمای مدل‌ ۷۸۷، تحقیقات فدرال از این شرکت آغاز می‌شود


پس از افشاگری و ابراز نگرانی یک کارشناس بوئینگ درباره هواپیماهای مدل ۷۷۷ و ۷۸۷ این غول آمریکایی صنعت هوانوردی جهان و این ادعای او که بوئینگ علیه او تلافی کرده، مقام‌های مسئول می‌گویند موضوع را برای بررسی بیشتر در دستور کار سازمان هوانوردی فدرال ایالات متحده قرار می‌دهند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز چهارشنبه در گزارشی نوشت، سام صالح‌پور، مهندس بوئینگ و افشاگر پرونده، ادعا می‌کند بوئینگ در روند ساخت جت‌های پهن‌پیکر ۷۷۷ و ۷۸۷ «دریم لاینر» از راه‌های میان‌بری استفاده کرده که خطرات ناشی از آن، با افزایش سن هواپیما، «می‌تواند فاجعه آفرین شود.»

روزنامه نیویورک تایمز نخستین بار در مورد شکایت این افشاگر خبررسانی کرده بود. شکایت رسمی صالح‌پور به سازمان هوانوردی فدرال که در ماه ژانویه ثبت و روز سه‌شنبه علنی شد، در خصوص مدل جدیدتر ۷۳۷ مکس نیست که تاکنون دو بار از سوی سازمان هوانوردی فدرال زمین‌گیر شده است.

سام صالح‌پور، روز سه‌شنبه تاکید کرد شکایت او «دو مسئله کیفی را مطرح می‌کند که ممکن است عمر هواپیماها را به‌طور چشمگیری کاهش دهد.»

او در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت، «من این کار را به این دلیل انجام نمی‌دهم که بخواهم بوئینگ شکست بخورد، بلکه به این دلیل است که می‌خواهم موفق شود و از وقوع سانحه جلوگیری کند. حقیقت این است که بوئینگ نمی‌تواند به راه خود ادامه دهد و باید کمی بهتر عمل کند.»

در حالی که سازمان هوانوردی فدرال ایالات متحده می‌گوید که تمام شکایات افشاگران را بررسی می‌کند، لیزا بنکس، وکیل سام صالح‌پور تایید کرده است که این سازمان در بخشی از روند تحقیقات، با او مصاحبه کرده است.

به گفته سازمان هوانوردی فدرال، «گزارش داوطلبانه و بدون ترس از انتقام‌جویی یک بخش حیاتی در ایمنی هوانوردی است و ما حتما کارشناسان صنعت هوانوردی را تشویق می‌کنیم که اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.»

یک کمیته فرعی مجلس سنا نیز قرار است هفته آینده در همین ارتباط تشکیل جلسه دهد.

شرکت بوئینگ روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای، اظهارات صالح‌پور را ادعا خواند و گفت، «ما به ایمنی و دوام هواپیماهای خانواده ۷۷۷ کاملاً اطمینان داریم و این ادعاها نادرست است و همچنین نگرانی‌های صالح‌پور در باره مدل ۷۸۷ را نیز به چالش کشید.»

برخی مدل‌های بوئینگ در چند سال اخیر حادثه‌ساز شده‌اند.

یکشنبه گذشته، روکش موتور یک فروند هواپیمای بوئینگ مدل ۷۳۷ سری ۸۰۰ شرکت هواپیمایی «ساوت‌وست» پس از برخاستن از فرودگاه دنور ایالت کلرادو کنده شد و به بال هواپیما برخورد کرد؛ حادثه‌ای که در آن هیچ‌کس آسیب ندید، اما منجر به آغاز تحقیقات سازمان هوانوردی فدرال شد.

پیش از آن در پانزدهم دی‌ماه، تکه‌ای از پنل خروجی یک فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس ۹ پس از برخاستن از فرودگاه پورتلند اورگان به سمت کالیفرنیا جدا شد و خلبانان به‌علت کاهش فشار داخل هواپیما مجبور به بازگشت شدند؛ هواپیما با ۱۷۱ مسافر و ۶ خدمه به سلامت بر زمین نشست.

یک روز بعد از آن حادثه، سازمان هوانوردی فدرال آمریکا دستور زمینگیر شدن موقت ۱۷۱ فروند از این هواپیماها را که قطعه مشابهی داشتند صادر کرد. این حادثه باعث شد که نگرانی‌های ایمنی بوئینگ به بالاترین سطح از زمان سقوط دو فروند ۷۳۷ مکس در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برسد.

به دنبال بروز این حوادث، دیوید کالهون مدیرعامل بوئینگ اعلام کرده است پایان امسال از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد. استن دیل، رئیس و مدیرعامل بخش هواپیماهای تجاری این شرکت نیز بازنشسته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG