لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

وزیر دفاع پاکستان نسبت به تکمیل خط لوله مشترک گاز با ایران ابراز امیدواری کرد


وزیر دفاع پاکستان به رغم هشدارهای ایالات متحده مبنی بر همکاری گازی این کشور با جمهوری اسلامی، ابراز امیدواری کرد که تکمیل خط لوله گاز ایران و پاکستان بدون هیچ مانعی به سرانجام برسد.

ابراز امیدواری خواجه محمد آصف که در مصاحبه با «ژئو نیوز» ابراز شد، پس از آن صورت گرفت که پاکستان در روزهای گذشته میزبان ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی اسران بود.

وزیر دفاع پاکستان این سفر را «موفقیت آمیز» و «پیشرفت عالی» در روابط دو کشور توصیف کرد.

در پایان سفر ابراهیم رئیسی به پاکستان بیانیه مشترکی از سوی دو کشور منتشر شد که در آن بر اهمیت همکاری در حوزه انرژی از جمله تجارت برق، خطوط انتقال نیرو و پروژه خط لوله گاز تأکید شده بود.

در همین ارتباط، خبرگزاری رویترز، اعلام رکد که اجرای قرارداد بزرگ خط لوله گاز بین دو کشور همسایه که در بیانیه به آن اشاره شد، به دلیل مسائل ژئوپولیتیکی و تحریم‌های بین‌المللی با تاخیر مواجه شده است.

این در حالی است که آمریکا بار دیگر به پاکستان در مورد تجارت با جمهوری اسلامی با توجه به تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران هشدار داد.

ودنت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت، گفت: به هر طرفی که قصد معامله تجاری با ایران را دارد، توصیه می‌کنیم که از خطر بالقوه تحریم‌ها آگاه باشد. اما در نهایت، دولت پاکستان می‌تواند در مورد اهداف سیاست خارجی خود اقدام کند.

رویترز درباره پروژه خط لوله گاز میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان که به خط لوله «صلح» نیز موسوم شده است، نوشت که قرارداد ساخت این خط لوله که در سال ۱۳۸۹ به امضا رسید، تامین روزانه ۷۵۰ تا یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی به مدت ۲۵ سال از میدان گازی پارس جنوبی ایران به پاکستان را برای تامین نیازهای روزافزون انرژی آن کشور در نظر گرفته است.

این قرارداد به واسطه مشکلات مختلف از جمله تحریم‌ها با یک تنفس ۱۰ ساله که در تابستان پیش رو منقضی می‌شود همراه شد و پس از پایان آن جمهوری اسلامی می‌تواند از پاکستان شکایت کند.

در این ارتباط، به گزارش رسانه‌های محلی، پاکستان ممکن است که به دلیل پایبند نبودن به توافق تا ۱۸ میلیارد دلار جریمه شود.

این در شرایطی است که پاکستان، که مصرف‌کنندگان خانگی و صنعتی آن برای گرمایش و نیازهای انرژی به گاز طبیعی متکی هستند، به شدت به گاز ارزان قیمت نیاز دارد.

بر اساس بررسی آماری انرژی جهانی «بریتیش پترولیوم»، ایران پس از روسیه دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را دارد، اما تحریم‌های غرب، آشفتگی‌های سیاسی و تاخیر در ساخت و ساز، توسعه این کشور به عنوان صادرکننده عمده را کند کرده است.

XS
SM
MD
LG