لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

فرمان اجرایی جدید جو بایدن؛ افزایش تلاش‌ها برای بازگرداندن گروگان‌های آمریکایی


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (آرشیو)
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (آرشیو)

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای بازگرداندن گروگان‌های آمریکایی و کسانی که «به نادرستی» در کشورهای دیگر بازداشت شده‌اند، روز سه‌شنبه از تلاش‌های جدید در این راستا، شامل تحریم‌های بالقوه، خبر داد.

کاخ سفید با انتشار یک گزاره‌برگ می‌گوید که جو بایدن با صدور یک «فرمان اجرایی» جدید بار دیگر بر تعهد خود برای بازگرداندن آمریکایی‌هایی که در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند و یا به‌طور غیرقانونی در بازداشت هستند، تاکید کرد.

کاخ سفید می‌گوید این فرمان اجرایی تلاش‌ها برای بازگرداندن گروگان‌ها و اتباع ایالات متحده را که به ناحق در کشورهای دیگر بازداشت شده‌اند، تقویت می‌کند و ابزارهای موجود برای بازدارندگی و اخلال در روند گروگان‌گیری و بازداشت‌های غیرقانونی را گسترش می‌دهد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران با «گروگان» گرفتن شهروندان خارجی از جمله آمریکایی‌ها، از آنها برای رسیدن به مقاصد سیاسی استفاده می‌کند. جمهوری اسلامی معمولا با توسل به اتهامات امنیتی، سعی می‌کند بازداشت شهروندان خاجری و گردشگران و افراد دو تابعیتی را که برای دیدار با خانواده خود به ایران بازگشته‌اند را توجیه کند. آمریکا نسبت به خطرات سفر شهروندان این کشور به ویژه دو تابعیتی‌ها به ایران هشدار داده است.

کاخ سفید در این گزاره‌برگ می‌گوید که فرمان اجرایی جدید جو بایدن در ادامه فرمان اجرایی «بازگرداندن گروگان رابرت لوینسون ۲۰۲۰» و قانون «پاسخگو کردن گروگان‌گیری» است و به سازمان‌ها اجازه می‌دهد هزینه‌ها و عواقب گروگان‌گیری و بازداشت‌های نادرست را از جمله با تحریم‌های مالی بر کسانی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در گروگان‌گیری یا بازداشت‌های غیرقانونی دست دارند، بالا ببرد و از تلاش‌های گسترده و مداوم بین‌سازمانی حمایت کنند.

یکی از مواردی که در دستور جدید رئیس جمهوری آمریکا آمده است، طرح یک شاخص جدید به نام «شاخص دی» است که به توصیه‌های مسافرتی صادر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا افزوده می‌شود و به مسافران عازم خارج از آمریکا درباره خطر «بازداشت شدن نادرست» توسط یک دولت خارجی، هشدار می‌دهد. «شاخص دی (D)» به «شاخص کی (K)» اضافه می‌شود. «شاخص کی» در مورد خطر گروگان‌گرفته شدن توسط عوامل غیردولتی و طیف دیگری از خطرات، به مسافران آمریکایی هشدار می‌دهد.

توصیه‌های مسافرتی وزارت خارجه آمریکا که در وب‌سایت آن قابل دسترسی است، به مسافران آمریکایی اجازه می‌دهد که پیش از سفر به کشورهای دیگر، از خطراتی که ممکن است در آن کشورها با آن روبرو شوند، آگاه شوند و آگاهانه در مورد سفر خود تصمیم بگیرند. این توصیه‌ها پیوسته به روز رسانی می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG