لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

وزیر خارجه آمریکا از ایران خواست فورا عماد شرقی را آزاد کند


عماد شرقی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی در ایران
عماد شرقی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی در ایران

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه با انتشار توییتی خواهان آزادی عماد شرقی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی، شد.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «خانواده شرقی چهار سال بی‌صبرانه منتظر آزادی عماد توسط دولت ایران بوده‌اند.»

وی در ادامه نوشته است: «مانند بسیاری از خانواده‌های دیگر، با عزیزشان به عنوان یک گروگان سیاسی رفتار شده است.»

آنتونی بلینکن در پایان توییت خود افزوده است: «از ایران می‌خواهیم فورا این عمل غیرانسانی را متوقف و عماد را آزاد کنند.»

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران نیز در توئیتی نوشت: عماد شرقی چهار سال پیش در چنین روزی دستگیر شد. او که ابتدا از همه اتهامات تبرئه شده بود، به طور غیابی محکوم و بار دیگر دستگیر شد و اکنون بیش از پانصد روز است که در زندان اوین به سر می برد. باید به عماد، نمازی ها، و مراد طاهباز اجازه داده شود فورا به خانه بازگردند.

سناتور کرسی کونز، قانونگذار دمکرات کنگره آمریکا نیز در توییتی نوشت: چهار سال پیش در چنین روزی عماد شرقی به ناحق بازداشت شد و از آن زمان در زندان بدنام اوین به سر می‌برد که نشان از بی‌اعتنایی آشکار ایران به حقوق بشر و دادرسی عادلانه است. من در کنار خانواده عماد ایستاده‌ام و خواستار آزادی فوری و بازگشت ایمن وی هستم.


عماد شرقی بازرگان و سرمایه‌گذار ایرانی آمریکایی است که در سال ۱۳۹۷ دستگیر شد و با اتهام‌هایی چون «جاسوسی و برهم زدن امنیت ملی» روانه زندان اوین شد. پس از هشت ماه از همه اتهامات تبرئه شده و آزاد شد. عماد شرقی بار دیگر دستگیر شد و با حکم ۱۰ سال زندان روبرو شد.

ویژه برنامه: آن‌ها را به خانه برگردانید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00


در حال حاضر به جز عماد شرقی، افراد دیگری همچون سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) و بنجامین بریر گردشگر فرانسوی در ایران زندانی هستند.

جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و ونزوئلا در میان کشورهایی هستند که شهروندان خارجی را دستگیر کرده و از آن‌ها به عنوان اهرم در مذاکرات سیاسی استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG