لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

عفو بین‌الملل به مقامات ایران: حکم اعدام احمدرضا جلالی را متوقف و او را آزاد کنید


احمدرضا جلالی، پزشک دوتابعیتی زندانی در ایران
احمدرضا جلالی، پزشک دوتابعیتی زندانی در ایران

سازمان عفو بین‌الملل افکار عمومی را به «اقدام فوری» برای نجات جان احمدرضا جلالی، زندانی دوتابعیتی سوئدی ایرانی، فراخواند.

در این فراخوان که روز پنج‌شنبه ۱۵ اردیبهشت منتشر شد، با استناد به گزارش‌های متعدد رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران درباره به جریان افتادن اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی پیش از پایان اردیبهشت، تأکید شده است که این پژوهشگر ایرانی-سوئدی که به طور «خودسرانه» در زندان اوین تهران بازداشت و شکنجه شده است، «در معرض خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارد.»

در این فراخوان که خطاب به غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نوشته شده، تاکید شده است که مقامات ضمن توقف هر گونه برنامه‌ریزی برای اعدام احمدرضا جلالی، باید فوراً او را آزاد کنند و «طبق توصیه کارگروه سازمان ملل در مورد بازداشت خودسرانه، به او حق دریافت غرامت» اعطا کنند.

در این فراخوان بر حق برخورداری آقای جلالی از محاکمه عادلانه، مراقبت‌های پزشکی کافی، و محافظت از او در مقابل شکنجه و بدرفتاری تأکید شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، نیز روز چهارشنبه در واکنش به گزارش یک خبرگزاری رسمی ایران مبنی بر تصمیم جمهوری اسلامی برای «اعدام احمدرضا جلالی» پیش از پایان اردیبهشت، به صدای آمریکا گفت که «ایران سابقه‌ای طولانی در زندانی کردن اتباع خارجی دارد تا از آن‌ها به عنوان اهرم سیاسی استفاده کند.»

پیشتر آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، در پیامی در توییتر ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به این گزارش، گفته است: «سوئد و اتحادیه اروپا این مجازات اعدام را محکوم می‌کنند و خواستار آزادی جلالی هستند. ما بارها این را به نمایندگان ایران بیان کرده‌ایم» و سوئد در این رابطه با ایران در تماس است.

احمدرضا جلالی متولد سال ۱۳۵۰ در سراب در استان آذربایجان شرقی، پزشک و استاد دانشگاه ایرانی‌تبار و شهروند سوئد است. او که پژوهشگر مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه است، اردیبهشت ۹۵ در حالی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود، توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی، چهارم اردیبهشت به صدای آمریکا گفته است، به‌رغم آن که دوری از همسرش در این سال‌ها برای او و خانواده‌اش بسیار سخت بوده، اما او حاضر نیست آقای جلالی به عنوان فردی بی‌گناه با کسی چون حمید نوری که گناهکار است تبادل شود.

XS
SM
MD
LG