لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

فرانسه از شهروندان خود خواست از سفر به ایران خودداری کنند


ایران. آرشیو
ایران. آرشیو

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه در بیانیه‌ای از شهروندان فرانسوی و افرادی که تابعیت مضاعف ایرانی دارند خواست از سفر به ایران «به هر دلیلی که باشد» خودداری کنند.

در این بیانیه از شهروندان خارجی حاضر در ایران نیز که تمایلی به خروج از این کشور ندارند، خواسته شده با درپیش گرفتن حداکثر هوشیاری، اقدامات احتیاطی لازم را برای اطمینان از امنیت خود در پیش گیرند.

محدود کردن ترددها در داخل ایران، خودداری از حضور در تجمعات، خودداری از گرفتن عکس در اماکن عمومی به‌ویژه در شهرها، و معرفی خود به سفارت و کنسولگری فرانسه از جمله موارد مورد توصیه در این بیانیه است.

دستکم چهار شهروند فرانسوی از جمله بنجامین بر‌یر،‌ فریبا عادل‌خواه سیسیل کوهلر و ژاک پاریس، با اتهام‌‌های مختلف در ایران زندانی هستند.

خطر دستگیری، بازداشت خودسرانه، و محاکمه ناعادلانه

طبق بیانیه، هر گردشگر فرانسوی در صورت بازدید از ایران با خطر دستگیری، بازداشت خودسرانه، و محاکمه ناعادلانه مواجه خواهد بود و فرانسه نمی‌تواند احترام به حقوق بنیادین و امنیت افراد دستگیرشده توسط دولت ایران را ضمانت کند.

همچنین حضور کنسولی در جلسات دادرسی در طول محاکمه تضمین نمی‌شود و وکلای مورد درخواست نیز ممکن است در محرض محدودیت‌های شدید قرار بگیرند.

سوئدنیز به شهروندانش هشدار داده است از سفر به ایران خودداری کنند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات در سال‌های اخیر اقدام به دستگیری شماری از افراد دوتابعیتی عمدتا به اتهام «جاسوسی» کرده‌اند. فعالان حقوق بشر و برخی کشورها می‌گویند دولت ایران به استفاده از زندانیان دوتابعیتی به عنوان ابزار فشار در مذاکرات با کشورهای غربی عادت کرده است.

دولت جمهوری اسلامی که بهره‌برداری دیپلماتیک از زندانیان دوتابعیتی سیاسی را تکذیب می‌کند، در چندین نوبت اقدام به معاوضه زندانیان دوتابعیتی و خارجی با ایرانیان دستگیرشده در کشورهای غربی کرده است.

XS
SM
MD
LG