لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

هشدار سوئد به شهروندانش: از سفر به ایران خودداری کنید


Sweden flag
Sweden flag

با نزدیک‌شدن زمان صدور حکم نهایی دادگاه حمید نوری، وزارت امور خارجه سوئد از شهروندان این کشور توصیه کرد از سفر به ایران خودداری کنند.

در بیانیه وزارت امور خارجه سوئد دلیل این توصیه «وضعیت امنیتی» عنوان شده است.

سوئد در روز ٨ اردیبهشت سال جاری نیز از شهروندانش خواسته بود از سفرهای غیر ضروری به ایران خودداری کنند.

روابط میان ایران و سوئد به دلیل برگزاری جلسات دادگاه حمید نوری، از مقامات جمهوری اسلامی متهم به مشارکت در شکنجه و اعدام دسته‌جمعی زندانیان سال ۱۳۶۷، تیره شده است.

پس از برگزاری ٩٣ جلسه دادگاه، قرار است حکم حمید نوری در روز پنجشنبه ٢٣ تیر (۱۴ ژوئیه) صادر شود.

در بیانیه وزارت خارجه سوئد به «روش‌های مختلف... ابراز نارضایتی» توسط دولت ایران علیه سوئد و دیگر کشورهای اروپایی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر اشاره شده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز ۲۳ خرداد با انتشار یک فراخوان اقدام فوری اعلام کرد که احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی در ایران، در خطر اعدام «تلافی‌جویانه» قرار دارد.

این نهاد در اطلاعیه خود بازداشت احمدرضا جلالی را «خودسرانه» توصیف کرده و نوشته که جمهوری اسلامی این پژوهشگر را به «گروگان» گرفته است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر اقدام به دستگیری شماری از افراد دوتابعیتی عمدتا به اتهام «جاسوسی» کرده است. فعالان حقوق بشر دولت ایران را متهم به استفاده از زندانیان دوتابعیتی به عنوان ابزار فشار در مذاکرات با کشورهای غربی کرده‌اند.

دولت جمهوری اسلامی که بهره‌برداری دیپلماتیک از زندانیان دوتابعیتی سیاسی را تکذیب می‌کند، در چندین نوبت اقدام به معاوضه زندانیان دوتابعیتی و خارجی با ایرانیان دستگیرشده در کشورهای غربی کرده است.

XS
SM
MD
LG