لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

گروگان سابق: آزادی گروگانها را شرط ادامه مذاکرات هسته‌ای قرار دهید


تصویر نازنین زاغری در دست همسرش
تصویر نازنین زاغری در دست همسرش

بری روزن گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران در یک گفتگوی تلویزیونی از آزادی یک گروگان آمریکایی در روسیه استقبال کرد.

او در عین حال، با انتقاد از انفعال مقامات آمریکایی در قبال حضور طولانی‌مدت شمار زیادی از زندانیان دو تابعیتی در زندانهای ایران افزود: «این گروگانها در شرایط غیرانسانی اسیر شده‌اند و سکوت درباره آنها و شرایطشان بدترین اقدام و سیاست است.»

او با بیان این مطلب از دولت آمریکا و مقامات سایر کشورها خواست، مجازاتهای شدیدی را بر ضد فعالیتهای گروگانگیری جمهوری اسلامی اعمال کنند.

این گروگان سابق در ایران افزود: «جمهوری اسلامی، ناقض حقوق بشر است، انسانهای بیگناه را گروگان می‌گیرد و نباید امتیازی در مذاکرات هسته ای به دست آورد.»

بری روزن زمستان گذشته با سفر به اتریش، همزمان با مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۴ در وین اعتصاب غذا کرد. خواسته او آزادی زندانیان دو تابعیتی از زندانهای ایران بود. دو ماه بعد از این اعتصاب، نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری در ازای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند از طرف دولت بریتانیا آزاد شدند. مراد طاهباز هم قرار بود همزمان با این دو آزاد شود، اما مقامات در آخرین لحظات از آزادی او سر باز زدند.

عماد شرقی، سیامک و باقر نمازی، مسعود مساعد، احمدرضا جلالی و شهاب دلیلی از جمله زندانیان دو تابعیتی در زندانهای جمهوری اسلامی هستند.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره ریاست جمهوری روحانی و معاون اقتصادی کنونی ابراهیم رئیسی پیشتر گفته بود: «می‌توانیم با گروگان گرفتن سربازان آمریکایی و دریافت میلیاردها دلار پول در قبال آزادی آنها شرایط اقتصادی را به سامان کنیم.

گفتنی است صدای آمریکا چندی پیش در یک برنامه ویژه، تحت عنوان «جمهوری گروگانگیری اسلامی» با گروگانهای آزاد شده از بند جمهوری اسلامی و خانواده‌‌های آنها مصاحبه‌‌های مفصلی انجام داده است که می توانید در اینجا ببینید:

ویژه برنامه: جمهوری گروگانگیری اسلامی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:59:58 0:00
XS
SM
MD
LG