لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

فرانسه «دستگیری بی‌اساس» دو گردشگر فرانسوی در ایران را محکوم کرد


وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه خواستار «آزادی فوری» دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران شد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، و هم زمان با سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌وگوهای احیای برجام در وین، اعلام کرد دو اروپایی را به دلیل تلاش برای «بی‌ثبات کردن» کشور دستگیر کرده است.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت فرانسه این دستگیری بی‌اساس را محکوم می‌کند. دولت فرانسه خواستار آزادی فوری این دو شهروند فرانسوی است.»

دولت فرانسه همچنین گفت که سفیر آن کشور در تهران برای دسترسی کنسولی به مقامات ایران مراجعه کرده و وزارت خارجه فرانسه نیز «نماینده ایران در پاریس» را نیز احضار کرده است. برخی گزارش‌های منتشره در رسانه‌های ایران این نماینده را «سرپرست سفارت ایران» و برخی دیگر «کاردار سفارت ایران» ذکر کرده‌اند.

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌وگوهای احیای برجام در وین برای دومین بار در سال جدید خورشیدی، روز چهارشنبه به تهران رفت تا کمک کند این مذاکرات که از ماه مارس متوقف شده است، به سرانجام برسد. اما در همین روز، وزارت اطلاعات جمهوری دو شهروند فرانسوی را هم زمان با ادامه موج اعتراضات معلمان در استان‌های مختلف ایران و اعتراض به شرایط معیشتی در خوزستان بازداشت کرد.

نورمن رول، کارشناس خاورمیانه و مشاور سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای (از سازمان مخالف احیای برجام) در توئیتی گفت: «زمان‌بندی آخرین بازداشت اروپایی‌ها توسط ایران بر این امر تاکید می‌کند که تهران هیچ نگرانی نیست که اقدامات خصمانه‌اش بر تعامل با اتحادیه اروپا یا ایالات متحده تأثیر بگذارد.»

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته و به دفعات همواره با بازداشت شهروندان خارجی به ویژه کسانی که تابعیت ایرانی دارند سعی کرده‌اند اعتراضات داخی به سیاست‌های حکومت در عرصه‌های مختلف را به «عوامل خارجی» نسبت دهند. جمهوری اسلامی ایران همچنین متهم است که از بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی برای امتیازگیری در عرصه سیاست خارجی استفاده می‌کند. مقامات آمریکایی پیشتر نسبت به خطرات سفر اتباع خارجی به ویژه افراد دارای تابعیت دوگانه به ایران هشدار داده‌اند.

علاوه بر قوانین محدود کننده در عرصه‌های اجتماعی نظیر حجاب اجباری، اقدامات نهاد‌های امنیتی در ایران در بازداشت شهروندان خارجی از جمله عوامل پرهیز سفر بسیاری از گردشگران به ویژه گردشگران غربی به ایران است.

XS
SM
MD
LG