لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۶

واکنش آمریکا و دیگران به حمله شیمیایی در شمال سوریه: «جنایت وحشتناک»


سخنگوی کاخ سفید از دولت قبل آمریکا به خاطر آنچه «ضعف و تردید» در برخورد با رژیم اسد نامید، انتقاد کرد.
سخنگوی کاخ سفید از دولت قبل آمریکا به خاطر آنچه «ضعف و تردید» در برخورد با رژیم اسد نامید، انتقاد کرد.

سخنگوی کاخ سفید در اولین واکنش به حمله شیمیایی در شمال سوریه که بیش از یکصد کشته برجای گذاشت، این حملات را محکوم کرد.

شان اسپایسر روز سه شنبه ۱۵ فروردین در نشست خبری کاخ سفید حمله شیمیایی در ادلب را «اقدامی قابل سرزنش» نامید که دنیای متمدن نمی تواند آن را نادید بگیرد.

وی تایید کرد که رئیس جمهوری ترامپ در جریان این رویداد قرار گرفته است.

سخنگوی کاخ سفید همچنین اقدامات بشار اسد در سوریه را وضعیت ناشی از «ضعف و تردید» دولت باراک اوباما در برخورد با بحران سوریه دانست.

آقای اسپایسر گفت رئیس جمهور اوباما گفته بود حمله شیمیایی در سوریه «خط قرمز» ماست اما وقتی این اتفاق افتاد، کاری نکرد.

اشاره آقای اسپایسر به موضع گیری رئیس جمهوری سابق آمریکا در قبال بحران سوریه است.

این واکنش سخنگوی کاخ سفید به حمله شیمیایی روز سه شنبه در شمال غربی سوریه است.

مخالفان: کار اسد یا روسیه است

گروه مدافع حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، روز سه شنبه ادعا کرد نیروهای روسیه یا دولت سوریه در شمال غربی این کشور، حمله شیمیایی انجام داده که بر اثر آن دست‌کم ۱۰۰ نفر از جمله ۱۱ کودک کشته شده اند. این گزارش می افزاید که حدود ۴۰۰ نفر از مشکل تنفسی رنج می برند.

مخالفان اسد مدعی شده اند هواپیماهای سوخو این حمله را انجام داده اند.

در حالی مخالفان اسد، دولت را به دست داشتن در حمله شیمیایی متهم می کنند که یک مقام نظامی ارتش اسد قویا این اتهام را در گفت و گو با رویترز رد کرد.

دولت اسد تاکنون چند بار به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم شده است. سال گذشته سازمان ملل متحد در گزارش خود اعلام کرد نیروهای ارتش سوریه دست کم سه بار از گاز کلر در حملات به مخالفان استفاده کرده است.

چند روز پیش هم مخالفان اسد اعلام کرده بودند دولت سوریه در حمله به شهر حما از مواد شیمیایی استفاده کرده است.

مرداد ماه گذشته یک گروه سوری امدادرسان که در منطقه تحت کنترل شورشیان فعالیت می کند، اعلام کرد یک فروند هلیکوپتر احتمالا بشکه های حاوی گازهای سمی را به روی یکی از شهرک های این منطقه ریخته است. کمی بعد روسیه هرگونه نقش در این اقدام را رد کرد.

در آبان گذشته نیز ، ارتش روسیه ادعاکرد پرسنل آنها شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیایی از سوی سوری های مخالف دولت اسد پیدا کرده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز جمعه ۲۱ آبان گفته بود کارشناسان وزارت دفاع این کشور مهمات منفجر نشده ای در حومه جنوب غربی حلب پیدا کرده اند که حاوی گاز کلر و فسفر سفید بوده است.

با اینحال، به دنبال تحقیقات بین المللی و تایید نقش دولت سوریه در استفاده از گاز کلر علیه غیرنظامیان آن کشور، آمریکا روز پنجشنبه ۱۸ مقام ارشد دولت بشار اسد را به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحات کشتار جمعی دمشق تحت تحریم قرار داد.

واکنش سازمان ملل و رژیم اسد

استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد فردا این موضوع را بررسی خواهد کرد.

آقای دی‌میستورا که در کنفرانس خبری مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت داشت، گفت که عاملان این جنایت وحشتناک باید مسئول شناخته شوند.

وی همچنین گفت هنوز جامعه جهانی اطلاعات کافی درباره این حمله ندارد.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست خبری گفت دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه مسئول حمله شیمیایی در این کشور است.

دولت سوریه سه شنبه شب به وقت محلی این اتهام را رد کرد. دولت اسد این ادعا را «کذب محض» خواند.

پیشتر، وزارت دفاع روسیه نیز هرگونه نقش در حمله شیمیایی به استان ادلب را رد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG