لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

اوباما: آمریکا به حمله شیمیایی سوریه پاسخ می دهد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا سخنرانی درباره سوریه را دقایقی پیش در باغ رز کاخ سفید ایراد کرد. او در آغاز سخنانش به تهدیدهای سوریه در گذشته اشاره کرد و گفت اقدام نظامی علیه سوریه الزامی است. او همچنین به سخنان رئیس ستاد مشترک آمریکا و آمادگی نظامی آمریکا برای حمله به سوریه اشاره کرد. آقای اوباما گفت به عنوان فرمانده کل قوا فرمان و برای تامین منافع ملی آمریکا تصمیم گرفته است که آمریکا باید به عمل نظامی علیه دولت سوریه دست بزند اما ترجیح می دهد که این حمله با مجوز کنگره این کشور باشد.

آقای اوباما اظهار داشت این تصمیم مداخله ای بی پایان نخواهد بود و حضور سربازان آمریکا در سوریه را شامل نخواهد شد. او گفت عملیات آمریکا از نظر گستره و دوره محدود خواهد بود.

رئیس جمهوری گفت مادامی که کنگره آمریکا مجوز را صادر نکند، هیچ عمل نظامی آغاز نخواهد شد. او گفت مجوز حمله به سوریه را از نمایندگان کنگره آمریکا خواهد گرفت.

آقای اوباما گفت در باره قساوت و بی رحمی تسلیحات شیمیایی نه فقط باید تحقیق شود بلکه باید با آن برخورد کرد. او گفت آمریکا نمی تواند و نباید چشم خود را بروی آنچه در دمشق اتفاق افتاد ببندد.

آقای اوباما همچنین از اعضای کنگره خواست در حالی که پاسخ آمریکا به سوریه را بررسی می کنند، به مسائل مهمتری غیر از اختلافات حزبی بپردارند.

اوباما گفت رهبران کنگره با تشکیل جلسه ای برای بحث به محض آن که قانون گذاران از تعطیلات تابستانی باز گردند موافقت کرده اند.

چنین جلسه ای تا ٩ سپتامبر تشکیل نخواهد شد. و به گزارش خبرگزاری فرانسه هنوز روشن نیست که اعضای مجلس نمایندگان و سنا برای تشکیل جلسه ای در زمانی زودتر فراخوانده شوند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود در واشنگتن انتظار می رفت که عمل نظامی حتی ممکن است در این هفته صورت گیرد، اما تصمیم اوباما به این معنا است که فعلا اتفاق نخواهد افتاد.

با وجود این، رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت او تصمیم گرفته است که عمل نظامی باید بهای آنچه باشد که ایالات متحده آن را «کار برد غیر قابل انکار تسلیحات شیمیایی در سوریه» می داند.

آقای اوباما گفت ارتش ما در منطقه مستقر شده است و ما آماده هستیم هر زمانی که انتخاب کنیم وارد عمل شویم.
همزمان با سخنرانی آقای اوباما در حیاط کاخ سفید، گروهی از مخالفان حمله نظامی آمریکا به سوریه با پلاکاردهایی در مخالفت با جنگ در محوطه مقابل کاخ سفید تجمع کردند.

در همین حال تیم بازرسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد آماده می شود یافته های خود را به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل ارائه دهد.
XS
SM
MD
LG