لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

تحریم ۱۸ مقام دولت سوریه به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحات کشتار جمعی توسط آمریکا


.
.

به دنبال تحقیقات بین المللی و تایید نقش دولت سوریه در استفاده از گاز کلر علیه غیرنظامیان آن کشور، آمریکا روز پنجشنبه ۱۸ مقام ارشد دولت بشار اسد را به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحات کشتار جمعی دمشق تحت تحریم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه وزارت خزانه داری ایالات متحده، این اقدام نخستین واکنش رسمی واشنگتن برای تحریم مقام‌های نظامی سوریه به دلیل استفاده نیروهای دولتی آن کشور از سلاح‌های شیمیایی محسوب می‌شود.

به نوشته رویترز، سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در تحقیقی مشترک که این خبرگزاری نسخه‌ای از گزارش آن را در ماه اوت و اکتبر گذشته رؤیت کرد، به این نتیجه رسیدند که نیروهای دولتی سوریه مسئول سه مورد حمله با گاز کلر بوده و گروه داعش نیز در حملات خود از گاز خردل استفاده کرده است.

ند پرایس سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز با بیان این که «ما به شدیدترین وجه ممکن بکارگیری سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم سوریه را محکوم می‌کنیم،» در بیانیه‌ای گفت «ادامه حملات وحشیانه رژیم اسد نشان دهنده تمایل آن به مقابله با استانداردهای بنیادین بشری، تکالیف بین المللی آن رژیم و موازین دیرینه جهانی است.»

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اتهام استفاده نیروهای تحت امر خود از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG