لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

اسد، منکر حمله شیمیایی، اما آماده دست شستن از زرادخانه


۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳، دمشق. بشار اسد در حال گفت و گو با شبکه تلویزیونی آمریکایی فاکس
۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳، دمشق. بشار اسد در حال گفت و گو با شبکه تلویزیونی آمریکایی فاکس
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گوید به از بین بردن سلاح های شیمیایی خود متعهد است، اما همچنان مُصّر است که نیروهای وی مسئول حمله شیمیایی ماه گذشته در نزدیکی دمشق نبوده اند.

بشار اسد طی گفت و گویی با شبکه تلویزیونی فاکس آمریکا که روز چهارشنبه ۱۷ سپتامبر انجام شد، شرایطی را که وی اکنون در آن قرار دارد، پیچیده توصیف کرد و گفت که «همین فردا» حاضر است سلاح های شیمیایی زرادخانه های خود را از میان ببرد و به بازرسان سازمان ملل نیز اجازه دهد که برای بررسی و بازرسی، وارد زرادخانه های سوریه شوند، اما هزینه از میان بردن این سلاح ها حدود یک میلیارد دلار است و مدت زمانی که این کار می طلبد،‌ متجاوز از یک سال.

رئیس جمهوری سوریه محتوای یک گزارش سازمان ملل را که این هفته منتشر شد و بر استفاده نیروهای اسد از گاز اعصاب مرگبار موسوم به سارین تأکید کرده است، رد کرد و گفت که این مخالفان وی بوده اند، نه نیروهای ارتش سوریه،‌ که مسئول حمله با گاز سارین بوده اند. وی یافته های بازرسان سازمان ملل را غیرواقع بینانه خواند و گفت که ستیزه جویان اپوزیسیون سوریه به سلاح شیمیایی و گاز سارین دسترسی دارند، اتهامی که پیشتر نیز چند بار از سوی اسد متوجه مخالفان وی شده بود.

در خصوص پرسش شبکه فاکس پیرامون تصاویر اینترنتی که مؤید دست بردن نیروهای اسد به سلاح شیمیایی است، رئیس جمهوری سوریه ادعا کرد که این تصاویر جعلی است و اصولاً «بسیاری از آنچه روی اینترنت دیده می شود، دروغین است.»

اسد در ادامه مصاحبه با فاکس نیوز ادعا کرد که وی درگیر جنگ داخلی نیست، بلکه گرفتار نوع تازه ای از جنگ شده که شبه نظامیان اسلام گرا از بیش از ۸۰ کشور جهان را در بردارد و شامل شبه نظامیان القاعده و گروه های وابسته به القاعده هم می شود.

در بخشی دیگر از این گفت و گو، آقای اسد از رئیس جمهوری آمریکا خواست تا از تهدیدهای نظامی خود علیه سوریه دست بردارد و به عقل جمعی مردم توجه کند. اشاره اسد به نتیجه نظرسنجی هایی بود که حاکی از عدم تمایل اغلب مردم آمریکا نسبت به حمله به سوریه است.

واشنگتن می گوید حمله شیمیایی ۲۱ اوت سوریه با گاز اعصاب ۱۴۰۰ نفر را کشته است.

در این حال، پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل به گفت و گو پیرامون تهیه پیش نویس قطعنامه ای ادامه می دهند؛ قطعنامه ای که در نهایت به حل معضل وجود سلاح شیمیایی در سوریه منتج شود. این طرح مورد تأیید آمریکا، فرانسه، و بریتانیاست، اما روسیه با محتوای آن مخالف است.

هنوز روشن نیست که رأی سازمان ملل در این خصوص چه وقت صادر خواهد شد.
XS
SM
MD
LG