لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

درخواست اپوزیسیون سوریه از سازمان ملل برای تحقیق درباره حمله شیمیایی


یک گروه مخالفت حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از سازمان ملل متحد خواسته است هیاتی را برای تحقیق درباره استفاده از گازهای سمی در شهرکی که در کنترل شورشیان مخالفت دمشق قرار دارد، تعیین و به منطقه اعزام کند.

گزارش آسوشیدپرس به نقل از ائتلاف ملی سوریه و فعالان در داخل سوریه حاکی است نیروهای دولتی شامگاه دوشنبه با گاز کلر به منطقه سارمین در شمال غربی سوریه حمله کردند، که در نتیجه آن شش نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها نفر دیگر با مشکلات تنفسی روبرو شدند. مقامات حکومت سوریه این اتهام را تکذیب کرده‌اند.

هشام مروان معاون ائتلاف ائتلاف ملی سوریه که مورد حمایت غرب است، روز سه شنبه در بیانیه‌ای خواهان تحقیقات محلی در این زمینه شد. او همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست قطعامه مصوب اخیر در محکومیت کاربرد مواد شیمیایی سمی مانند گاز کلر را به اجرا بگذارد. این قطعنامه تهدید می‌کند در صورت بروز تخلف به نیروی نظامی متوسل خواهد شد.

به گفته آقای مروان، شورای امنیت باید تمام گام‌های لازم برای اجرای این قطعنامه را بر دارد.

سخنگوی سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی نیز روز چهارشنبه گفت این نهاد «هر اتهام مربوط به کاربرد تسلیحات شیمیایی را نگران کننده می‌بیند و اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس، این حمله را که گفته می‌شود دوشنبه شب صورت گرفت، یکی از جدی ترین موارد استفاده از گاز سمی در سوریه از زمان حمله شیمیایی مرگبار در حومه دمشق در تابستان ۱۳۹۲ (اوت ۲۰۱۳) توصیف می‌کند.

با وجود قطعنامه شورای امنیت، شناسایی مسئول حمله اخیر و انجام هر اقدامی در واکنش به آن، همراهی جامعه بین المللی را ایجاب می‌کند. اما به گفته آسوشیتدپرس، شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر جنگ داخلی سوریه گرفتار دو دستگی است.

در حالی که آمریکا و متحدان آن از گروه‌های اپوزیسیون سوریه حمایت می‌کنند، روسیه که یکی از اعضای دائم شورای امنیت است، در طول بحران چهار سال گذشته در سوریه، جانب بشار اسد را گرفته است.

XS
SM
MD
LG