لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۲

اوباما:سازمانهای اطلاعاتی اسد را مسئول میدانند


دولت اوباما میگوید سازمانهای اطلاعاتی آمریکا طی گزارشی ثابت کرده اند که چگونه دولت سوریه سلاحهای شیمیایی را هفته پیش آماده و علیه شهروندان خود بکار برد.

بر اساس روزنامه واشنگتن پست دولت اوباما آماده است تا شواهدی را که در دست دارد احتمالا روز پنجشنبه در اختیار عموم بگذارد.

براساس این گزارش دولت آمریکا با این شواهد میتواند ثابت کند مسئولیت این حمله شیمیائی که مقامات از آن بعنوان حمله ای «غیرقابل انکار» نام برده اند بر دوش بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است، حمله ای که در نتیجه آن صدها نفر در اطراف دمشق کشته شدند.

واشنگتن پست در ادامه این گزارش نوشته است زمان پاسخ نظامی به سوریه در واقع در گرو دوعامل مهم بود یکی نیاز به شواهد غیرقابل انکار علیه اسد - که خود یکی از پیش شرطها برای دولت آمریکابود- و دیگری نیاز به فرصتی تا رایزنی با کنگره و متحدان بین المللی انجام شود.

بریتانیا، فرانسه و ترکیه نیز تمایل خود را برای شرکت در این عملیات اعلام کرده اند.

ایمنی کارشناسان سازمان ملل متحد نیز در سوریه که سرگرم تحقیقات مربوط به استفاده سلاح شیمیایی توسط اسداند مساله مهم دیگر است.

کارشناسان سازمان ملل روز دوشنبه تحقیقات خود را در اطراف دمشق آغاز کردند که بنظر میرسد تنها یکروز از چهار روز مورد نیاز برای بازرسی محل حملات بود.

اما بهرحال بازدیدها بعدی بعلت نگرانیهای امنیتی به تعویق افتاده است.

واشنگتن پست در بخش دیگری از مقاله خود آورده است تنها پرسشی که بنظر می رسد در گزارش اطلاعاتی به آن اشاره نشده اینست که چرا بشار اسد در حالیکه تقریبا مطمئن بوده استفاده از سلاح شیمیایی آنهم به مقیاس وسیع او را با پاسخ جامعه جهانی روبرو میکند، هنوز دست به این اقدام زده است.
XS
SM
MD
LG