لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

آمریکا در باره کاربرد گاز کلورین در عراق تحقیق می کند


مقام های آمریکایی در باره گزارش هایی دایر بر استفاده پیکارجویان گروه دولت اسلامی از بمب های گاز کلورین علیه نیروهای امنیتی عراق، تحقیق می کنند.

به گزارش رسانه ها در آمریکا و عراق، پیکارجویان در حمله ای به پلیس عراق در نزدیکی بلد، در شمال بغداد، گاز را با بمب های دست ساز بکار بردند، که بر اثر آن دود زرد رنگی در فضا رها شد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت اتهام ها هنوز تایید نشده است، اما موضوعی « بسیار جدی» است. مقام های آمریکایی در انتظار اطلاعات بیشتری در باره گزارش های اخیر رسانه ها هستند.

رسانه های خبری عراق گزارش داده اند گروه دولت اسلامی همچنین در حمله به یک پایگاه ارتش در غرب بغداد از گاز کلورین استفاده کرد.

سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی در ماه سپتامبر گزارش داد به « اطلاعات موثقی» در باره استفاده منظم و مکرر از کلورین بعنوان سلاحی علیه روستاها در شمال سوریه در اوائل سال جاری دست پیدا کرد، هر چند در باره مسئول یا مسئولان استفاده از این گاز اظهار نظری نشد.

گروه افراطی اسلامی در ماه ژوئیه کنترل یک مخزن سلاح های شیمیایی در عراق را به دست گرفت. مقام های آمریکایی در آن زمان گفتند سلاح ها اکثرا کهنه و مواد شیمیایی آن بی تاثیر است.

XS
SM
MD
LG