لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۴

ادامه اختلاف نظر اوباما و پوتین درباره حمله به سوریه


پوتین از آن بیم دارد که حمله به سوریه با بالا بردن قیمت منابع انرژی به اقتصاد جهان صدمه برند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه درحاشیه اجلاس رهبران گروه ۲۰ درباره حمله احتمالی به سوریه بحث کردند، اما هنوز در مورد آن اختلاف نظردارند.

آقای اوباما در یک کنفرانس خبری اظهار داشت گفت وگوی او با آقای پوتین صریح و سازنده بوده. اما افزود معتقد نیست مذاکره مخالفت روسیه با اقدام نظامی علیه دولت اسد را تغییر می دهد.

اوباما ، که سعی دارد حمایت بین المللی را از حمله نظامی برای مجازات دولت سوریه به اتهام استفاده ازسلاح های شیمیایی به دست آورد، گفت او سه شنبه شب در باره این مساله با مردم آمریکا سخن خواهد گفت و به همکاری با کنگره آمریکا ادامه خواهد داد تا قطعنامه ای را پیش ببرد که اقدام نظامی را علیه سوریه مجاز می کند.

رئیس جمهوری گفت اکثر رهبرانی که درضیافت شام گروه ۲۰ حضور داشتند، در بحث هایی که به سحرگاه جمعه کشیده شد، با نتیجه گیری آمریکا که دولت سوریه مسئول حمله بوده، مشکلی نداشتند. او گفت رهبران این کشورها همه براین باور بودند که موازین بین المللی علیه کاربرد سلاح های شمیایی باید رعایت شود.

با این حال، او گفت قدرت های جهانی در مورد اقدام نظامی بدون اجازه شورای امنیت سازمان ملل متحد هماهنگ نیستند.

آقای پوتین هرحمله خارجی به سوریه را غیر قانونی نامید، وحمله شیمیایی را عمل تحریک کننده اپوزیسیون که ازخارج حمایت می شود، توصیف کرد.

رئیس جمهوری روسیه گفت مقام های هند، اندونزی و آفریقای جنوبی از جمله کسانی بودند که درضیافت شام گروه ۲۰ با اقدام نظامی علیه سوریه مخالف بودند.

پوتین گفت از آن بیم داردکه حمله به سوریه با بالابردن قیمت منابع انرژی به اقتصاد جهانی صدمه بزند.

دراین میان، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روزجمعه نسبت به آنچه حملات نظامی نسنجیده نامید، هشدار داد و گفت چنین اقدامی می تواند برتنش های در سوریه بیافزاید.
XS
SM
MD
LG