لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

دفاع مقام‌های کاخ سفید از ملاقات احتمالی پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی


مقام های آمریکایی می گویند واشنگتن هیچ گونه امتیازی به کره شمالی برای گفتگو بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی قائل نخواهند شد ضمن آن که کره شمالی باید بر تعهد خود دایر بر توقف آزمایش های اتمی و موشکی و غیراتمی ساختن آن کشور پایبند بماند.

«راج شاه» معاون سخنگوی کاخ سفید گفت رهبر کره شمالی متعهد به غیراتمی ساختن آن کشورش شده است.

او گفت: به نظر من کیم جونگ اون، تنها قدرت تصمیم گیرنده در کره شمالی است. او متعهد شده است و به کره جنوبی گفته است که به غیراتمی ساختن آن کشور پایبند خواهد بود.

مایک پمپئو ، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به سیا، نیز بر غیراتمی ساختن کره شمالی تاکید کرد و گفت که در جریان گفتگوها هیچگونه امتیازی داده نخواهد شد.

وی گفت: اولین ملاقات بین پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی برگزار خواهد شد. دو رهبری که نهایتاً تصمیم گیرنده هستند. اما اشتباه نشود ، در زمانی که این مذاکرات در جریان است، هیچ امتیازی داده نخواهد شد.

آقای پمپئو ، همچنین ، تعهد رهبر کره شمالی برای غیراتمی ساختن را یک دستاورد توصیف کرد.

وی گفت: او باید آزمایش های موشکی را که در سال های اخیر با سر سختی انجام می داد، متوقف کند. باید موافقت کند ما به برگزاری مانورهای لازم نظامی در شبه جزیره کره ادامه دهیم. باید متعهد به غیراتمی ساختن باشد. این ها واقعاً دستاورد است. این ها شرایطی هستند که رژیم کره شمالی در ازای گفتگو با آن ها موافقت کرده است.

اما «جف فلیک» سناتور جمهوریخواه می گوید ، نمی توان به اظهارات کیم جونگ اون اعتماد کرد.

وی گفت: ما می گوییم سیاست ما غیراتمی ساختن است اما فکر نمی کنم کسی واقعاً اعتقاد داشته باشد که کره شمالی آماده آن است. ممکن است موقتی متوقف شود و بعد بگویند ، خب ما که یک قدرت اتمی هستیم ، بیایید به ما تضمین امنیتی بدهید.

از سوی دیگر، «استیو منوشن»، وزیر خزانه داری نیز گفت هدف پرزیدنت ترامپ حفاظت از مردم آمریکاست.

وی گفت: هدف پرزیدنت ترامپ روشن است. او می خواهد با تمام توان از آمریکا و متحدانش حفاظت کند. این وضعیت که کره شمالی به آزمایش های موشکی و سلاح های اتمی ادامه دهد ، غیر قابل قبول است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر، ضمن تاریخی خواندن تصمیمش برای گفتگوی رو در رو با رهبر کره شمالی، از روسای جمهوری پیشین برای انفعال در مهار برنامه های اتمی و موشکی پیونگ یانگ انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG