لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

رئیس جمهوری آمریکا تصمیم رهبر کره شمالی برای گفت و گو را مثبت دانست


سخنرانی پرزیدنت ترامپ در جمع هوادارانش در پنسیوانیا
سخنرانی پرزیدنت ترامپ در جمع هوادارانش در پنسیوانیا

پرزیدنت ترامپ پیشنهاد رهبر کره شمالی برای ملاقات و گفتگو را مثبت ارزیابی کرد و بیانگر تمایل آن کشور به برقراری صلح خواند.

پرزیدنت ترامپ که شنبه شب ۱۹ اسفند در یک گردهمایی هوادارنش در ایالت پنسیلوانیا صحبت می‌کرد، موافقت خود با این پیشنهاد را تصمیمی تاریخی دانست و گفت که روسای جمهوری پیشین آمریکا در سی سال گذشته از چنین فرصتی برای حل بحران شبه جزیره استفاده نکردند.

پرزیدنت ترامپ موضع سخت گیرانه خود در برخورد با کره شمالی را در تصمیم رهبر کره شمالی برای ملاقات و گفتگو تعیین کننده دانست.

او گفت: «ما سال‌ها با کره شمالی مشکل داشتیم. حتی پرزیدنت اوباما گفته بود که بزرگترین مشکل ماست. کره جنوبی نمایندگانش را به کره شمالی فرستاد. ما تحریم‌های شدیدی وضع کردیم و اقدامات بیشتری از همان روز اولی که وارد کاخ سفید شدم، انجام دادیم .»

او سپس به حضور نمایندگان اعزامی کره جنوبی به کره شمالی در کاخ سفید اشاره کرد و گفت: «آنها بیرون آمدند و گفتند که پرزیدنت ترامپ کار فوق‌العاده‌ای انجام داده است. کار فوق العاده‌ای هم در المپیک انجام داده بودیم. رئیس جمهوری کره جنوبی گفت که بدون دونالد ترامپ المپیک کاملاً شکست می‌خورد. بسیار دشوار است که زیر تهدید اتمی بتوانید بلیت المپیک بفروشید. اما وقتی کره شمالی گفت می خواهد به المپیک بیاید، همه با خیال راحت گفتند خوب برویم بلیت بخریم. المپیک بسیار موفقی بود. کره جنوبی هم کار فوق العاده ای انجام داد که کره شمالی در المپیک شرکت کرد. نمایش وحدت بود.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه توافقی را که ۲۴ سال قبل پرزیدنت بیل کلینتون با کره شمالی امضاءکرد، فاجعه بار خواند و گفت: « نمایندگان کره جنوبی اعلام کردند کیم جونگ اون مایل است با پرزیدنت ترامپ ملاقات کند. این قبلاً رخ نداده بود. برخی می گویند اوباما هم می‌توانست این کار بکند. باور کنید نمی‌توانست. پرزیدنت بوش و کلینتون هم نمی‌توانستند. فرصت داشتند اما کاری انجام ندادند. کلینتون میلیاردها دلار به آنها داد. آنها هم روز پس از آن، فعالیت برای تولید سلاح‌های اتمی بیشتری را آغاز کردند.»

پرزیدنت ترامپ گفت که بر این باور است که کره شمالی ، خواهان بر قراری صلح است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه از نقش چین در تحریم کره شمالی تقدیر کرد و گفت: « باید بگویم رئیس جمهوری چین کمک بسیاری به ما کرد. زیرا ۹۳ درصد کالاهای وارداتی به کره شمالی از چین عبور می‌کند. کمک بزرگی کردند. البته می توانستند کار بیشتری انجام دهند. اما چین برای کشور ما و رئیس جمهوری آمریکا بیشتر از هر زمان دیگری و برای هر رئیس جمهوری دیگری کار انجام داده است.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به خواست رهبر کره شمالی برای ملاقات با او گفت که باید صبر کرد و دید چه رخ می دهد. به گفته او، شاید رهبر کره شمالی به سرعت ملاقات را ترک کند یا شاید بهترین توافق برای جهان و کره شمالی به دست آید.

احتمال ملاقات پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی در دو ماه آینده

در همین حال دو نماینده ویژه کره جنوبی در مذاکرات با رهبر کره شمالی، که پس از آگاهی از پیشنهاد وی برای ملاقات و گفتگو با پرزیدنت ترامپ به واشنگتن سفر کرده بودند تا رئیس جمهوری آمریکا را در جریان بگذارند، در بازگشت به سئول از بعضی جزئیاتی خبر داده اند که برای برگزاری تحقق بخشیدن به چنین ملاقات و گفتگویی تدارک دیده شده است.

به گفته چونگ اویی یانگ، یکی از این دو نماینده ویژه که در عین حال مدیریت امنیت ملی کره جنوبی را نیز بر عهده دارد، ملاقات و گفتگو میان پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، برای ماه می، حدود دو ماه دیگر، در نظر گرفته شده است، اما یک ماه پیش از آن، باید ملاقاتی میان رهبران دو کره انجام بگیرد .

آقای یانگ با تاکید بر اینکه از این پس تمامی اقدامات در چارچوب فراهم ساختن تسهیلات برای پیشبرد چاره جویی از طریق دیپلماسی متمرکز خواهد شد، بر اهمیت پیشنهاد رهبر کره شمالی و موافقت پرزیدنت ترامپ تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG