لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

استقبال محتاطانه پرزیدنت ترامپ از «پیشرفت احتمالی» گفت‌وگو با کره شمالی


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

به دنبال اعلام توافق کره شمالی برای توقف آزمایش‌های تسلحیات هسته‌ای و موشک‌های بالیستیک خود در صورت گفت‌وگو با ایالات متحده در مورد خلع سلاح، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه به «پیشرفت احتمالی» در این زمینه اشاره کرد، اما در عین حال گفت شاید تنها یک امید واهی باشد.

به دنبال دیدارهای دو روز گذشته هیات ویژه دیپلماتیک اعزامی کره جنوبی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دیگر مقام‌های ارشد آن کشور، سئول پیشتر در روز سه‌شنبه از تمایل پیونگ یانگ به گفت‌وگو با واشنگتن و همچنین توافق برای گفت‌وگو در سطح سران دو کره در اواخر ماه آوریل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد در واکنش به این خبر در توئیتر نوشت «پیشرفت احتمالی در گفت‌وگو با کره شمالی در حال شکل گیری است. برای نخستین بار در چندین سال گذشته، یک تلاش جدی از سوی همه طرف‌های ذینفع در حال انجام است.»

او، که پس از راهیابی به کاخ سفید در اول بهمن ۱۳۹۵ موضعی سرسختانه در برابر آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در پیش گرفته است، در ادامه نوشت «جهان به نظاره نشسته و در انتظار است! شاید انتظاری بیهوده باشد، اما ایالات متحده آماده است استوار و محکم به هر سمتی که پیش برود!»

بنا براعلام دولت کره جنوبی، از همپیمانان کلیدی آمریکا در شرق آسیا، دولت کره شمالی به هیات اعزامی سئول اعلام کرده است اگر تضمین‌های امنیتی داشته باشد، نیازی به در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای ندارد و همچنین قول داده از تسلحیات هسته‌ای و سلاح‌های متعارف خود علیه کره جنوبی استفاده نکند.

رژیم کره شمالی که تا پیش از سفر هیات دیپلماتیک همسایه جنوبی به آن کشور همواره گفته بود برنامه تسلیحاتی هسته‌ای را رها نخواهد کرد، هفته گذشته به تمایل خود به گفت‌وگو با ایالات متحده اشاره کرد و پرزیدنت ترامپ نیز در واکنش گفت چنین گفت‌وگوهایی تنها می‌تواند «تحت شرایط درست» محقق شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دن کوتس مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده روز سه شنبه گفت واشنگتن پیش از ارزیابی تمایل کره شمالی برای گفت‌وگو با آمریکا در زمینه خلع سلاح هسته‌ای باید اطلاعات بیشتری از تحولات اخیر و همچنین ماهیت گفت‌وگوهای احتمالی بین دو کشور در اختیار داشته باشد.

وی که در نشست کمیته نیروهای مسلح سنا و پاسخ به پرسش‌های اعضای آن درباره تهدیدهای جهانی شرکت کرده بود، به خبرنگاران گفت، جهت ارزیابی تمایل پیونگ یانگ برای مذاکره، جامعه اطلاعاتی آمریکا به اقدامات خود جهت گردآوری اطلاعات و جزئیات بیشتر در این ارتباط ادامه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG