لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

کره جنوبی: سران دو کره میانه بهار دیدار می‌کنند


نشست خبری «چانگ اویی یانگ» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی و سرپرست هیات اعزامی سئول به پیونگ یانگ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
نشست خبری «چانگ اویی یانگ» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی و سرپرست هیات اعزامی سئول به پیونگ یانگ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

یک مقام ارشد دولت کره جنوبی روز سه شنبه در سئول اعلام کرد «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای دیدار با «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در اواسط بهار موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی که اخیرا در رأس هیاتی ویژه به پیونگ یانگ رفته و با رهبر کره شمالی دیدار کرده بود این خبر را اعلام کرد.

به گفته «چانگ اویی یانگ»، که پس از دو روز مذاکره از پیونگ یانگ به سئول بازگشته است، طرفین در حال انجام مقدمات این دیدار احتمالی هستند که در یک روستای مرزی برگزار خواهد شد.

در صورت موفقیت و برگزاری چنین دیداری، این سومین دیدار مستقیم رهبران دو همسایه از سال ۱۹۴۵ میلادی و زمانی که شبه جزیره کره به دو کشور کره شمالی و جنوبی تقسیم شد، خواهد بود.

مذاکرات دو روز گذشته بین مقام‌های دو کره، برای نخستین بار پس از بیش از دو سال انجام شد، و به نظر می‌رسد دو طرف بر گفت‌وگوی دیپلماتیک برای کاهش تنش در شبه جزیره کره توافق دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه ابراز تمایل پیونگ یانگ به گفت‌وگو با واشنگتن را «پیشرفت احتمالی» در این زمینه دانست، اما در عین حال گفت شاید این یک امید بیهوده باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG