لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۴

رکس تیلرسون: مقدمات دیدار سران آمریکا و کره شمالی «چند هفته» طول می‌کشد


رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ ریاست جمهوری جیبوتی - ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ ریاست جمهوری جیبوتی - ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

به دنبال دعوت رهبر کره شمالی برای دیدار مستقیم با رئیس جمهوری ایالات متحده و استقبال پرزیدنت دونالد ترامپ از آن، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت مقدمات لازم برای انجام این دیدار «چند هفته» طول خواهد کشید.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری کره جنوبی به پیونگ یانگ، روز پنجشنبه در شهر واشنگتن پیام رهبر کره شمالی را به کاخ سفید ابلاغ کرد و گفت کیم جونگ اون به او گفته است اگر بتواند با پرزیدنت ترامپ دیدار کند، می‌توان به نتیجه‌ای عمده رسید.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال از این دعوت، گفت آن را پذیرفته و شب گذشته در توئیتر نوشت که رهبر کره شمالی در دیدار با سرپرست هیات اعزامی سئول فقط از تعلیق برنامه هسته‌ای نگفته، بلکه درباره غیرهسته‌ای شدن صحبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آمریکا که به آفریقا سفر کرده است، در واکنش به این تحول بی‌سابقه در بحران شبه جزیره کره، یادآوری کرد که پرزیدنت دونالد ترامپ پیشتر هم گفته بود اگر شرایط مناسب باشد برای گفت‌وگو مشکلی ندارد.

رکس تیلرسون در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پایتخت جیبوتی، با بیان این که تصمیم درباره این دیدار توسط خود رئیس جمهوری گرفته شده، گفت اکنون مساله توافق بر سر زمان انجام این دیدار است، که «چند هفته» طول خواهد کشید.

وی همچنین گفت ایالات متحده از اظهارات امیدوارکننده رهبر کره شمالی در دیدار اخیرش با هیات ویژه دیپلماتیک کره جنوبی شگفت‌زده شده و خاطر نشان کرد که این محکم‌ترین نشانه از نه تنها تمایل کیم، بلکه اشتیاق او به گفت‌وگوست.

برخی مقام‌ها، کارشناسان و صاحب‌نظران در آمریکا درباره تغییر ناگهانی رویکرد و لحن پیونگ یانگ ابراز تردید کرده‌ و گفته‌اند رهبر کره شمالی شاید قصد دارد با این حربه برای خود زمان بخرد تا برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش را به پیش ببرد.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه گفته بود این یا «پیشرفت احتمالی» است یا فقط یک «امید واهی.» رکس تیلرسون نیز روز گذشته گفت که واشگنتن باید هوشیار و واقع‌بین باشد و تاکید کرد گام اول صحبت کردن است، نه گفت‌وگوی دیپلماتیک.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG