لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۸

رئیس جمهوری آمریکا: تحریم‌های سنگین موجب تمایل کره شمالی به گفت‌وگو شد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست خبری مشترک با نخست وزیر سوئد در کاخ سفید - ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست خبری مشترک با نخست وزیر سوئد در کاخ سفید - ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با نخست وزیر سوئد در واشنگتن گفت تحریم‌های سنگینی که علیه رژیم کره شمالی اعمال شده، موجب شده است آن کشور برای گفت‌وگو ابراز تمایل کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ، در پاسخ به پرسشی یکی از خبرنگاران حاضر در کاخ سفید در مورد ابراز تمایل رهبر کره شمالی برای گفت‌وگو با ایالات متحده، ضمن اشاره به کمک چین در این زمینه، گفت تحریم‌ها عاملی عمده بوده است.

وی با تاکید بر این که به واسطه همین تحریم‌های سنگین است که پیونگ یانگ حاضر به مذاکره شده، گفت که فکر می‌کند ابراز تمایل رهبر کره شمالی به گفت‌وگو باید صادقانه باشد، هرچند باید دید اوضاع چگونه پیش می‌رود.

پرزیدنت ترامپ همچنین از تلاش‌های دولت سوئد برای آزادی «اتو وارمبیر» دانشجوی آمریکایی زندانی در کره شمالی تقدیر کرد و گفت، امیدواریم به هدف مشترکمان یعنی غیرهسته‌ای شدن شبه جزیره کره نیز دست یابیم.

رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگوهای امروز خود با نخست وزیر سوئد را «بسیار سازنده» توصیف کرد و گفت با این حال در جهت تقویت روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنیم و این تازه آغاز راه است.

استفان لوون نخست وزیر سوئد نیز در سخنانی، بحران جاری در شبه جزیره کره را «خطرناک» توصیف کرد و گفت ما باید راه حلی برای توقف برنامه های هسته‌ای و موشکی کره شمالی و پایان دادن به بحران کنونی پیدا کنیم.

وی ضمن تاکید بر روابط دیرینه سوئد و ایالات متحده، تاکید کرد که دو کشور شانه به شانه یکدیگر برای مقابله با چالش‌های پیش روی جهان، از جمله مبارزه با گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های افراطی، مبارزه خواهند کرد.

علاوه بر مسائل سیاسی و تجاری، موضوع مهاجرت نیز از دیگر موضوع‌های مهم مورد بحث دو رئیس جمهوری بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG