لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

رکس تیلرسون: تا تحقق گفت‌وگوها با کره شمالی «راه طولانی» در پیش است


رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه اتیوپی در آدیس آبابا - ۱۷ اسفند ۱۳۹۶
رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه اتیوپی در آدیس آبابا - ۱۷ اسفند ۱۳۹۶

به دنبال اعلام تمایل کره شمالی برای گفت‌وگو با ایالات متحده، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت «علائم بالقوه مثبتی» از سمت کره شمالی ارسال می‌شود، اما تا تحقق گفت‌وگوها راه طولانی در پیش داریم.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون که در بخشی از تور آفریقایی خود در پایتخت اتیوپی سخن می‌گفت، همچنین گفت سئول واشنگتن را در جریان گفت‌وگوهای خود با پیونگ یانگ قرار می‌دهد.

وی در یک نشست خبری مشترک با وزیر خارجه اتیوپی در آدیس آبابا، به خبرنگاران حاضر گفت ایالات متحده نیز اطلاعاتی را در همین ارتباط در اختیار کره جنوبی – متحد آمریکا در شرق آسیا – می‌گذارد.

درپی دیدار روز یکشنبه هیات اعزامی کره جنوبی با رهبر کره شمالی، سئول روز سه‌شنبه از تمایل پیونگ یانگ به گفت‌وگو با واشنگتن و همچنین توافق برای مذاکره سران دو کره در اواخر آوریل خبر داد.

به گفته کره جنوبی، همسایه شمالی به هیات اعزامی سئول گفته اگر تضمین امنیتی داشته باشد، نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد و قول داده از تسلحیات هسته‌ای و سلاح‌های متعارف خود علیه سئول استفاده نکند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به شکلی احتیاط‌آمیز از این خبر استقبال کرد و با اشاره به «پیشرفت احتمالی» در ارتباط با بحران کره شمالی، گفت با این حال شاید این تنها یک «امید واهی» باشد.

وزیر خارجه آمریکا نیز امروز تاکید کرد که ایالات متحده باید هوشیار و واقع‌بین باشد و گفت گام نخست صحبت کردن است، نه گفت‌وگوی رسمی دیپلماتیک. وی افزود «برای گفت‌وگو باید صحبت کنیم.»

رکس تیلرسون در ادامه خاطر نشان کرد هنوز مطمئن نیست که شرایط برای گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی مناسب باشد.

همزمان رئیس جمهوری کره جنوبی نیز گفت با وجود ابراز تمایل پیونگ یانگ برای گفت‌وگو با سئول و واشنگتن، هنوز «لحظات حیاتی متعددی» در مسیر پایان دادن به بحران هسته‌ای جاری باقی است.

به گزارش آسوشیتدپرس، «مون جائه این» این اظهارات را پیش از آن که نمایندگان دولت او سئول را به مقصد واشنگتن برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ارشد دولت آمریکا ترک کنند بیان کرد.

افزایش آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در سال گذشته میلادی با انتقاد تند ایالات متحده و متحدان آن در منطقه و سایر نقاط جهان روبرو شد و تنش بین آن کشور و آمریکا را تشدید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG