لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

استقبال پرزیدنت ترامپ از دعوت رهبر کره شمالی برای سفر به این کشور


رئیس امنیت ملی کره جنوبی به پرزیدنت ترامپ درباره ملاقات با مقام های کره شمالی گزارش می‌دهد
رئیس امنیت ملی کره جنوبی به پرزیدنت ترامپ درباره ملاقات با مقام های کره شمالی گزارش می‌دهد

رئیس جمهوری آمریکا با استقبال از دعوت رهبر کره شمالی برای سفر به این کشور، گفت که این دعوت را قبول کرده است.

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در توئیتر خود نوشت کیم جونگ-اون در ملاقات با نماینده کره جنوبی فقط از تعلیق برنامه هسته‌ای نگفت بلکه درباره غیر اتمی شدن صحبت کرد. همچنین از توقف آزمایش موشکی برای این مدت. پیشرفتی عظیم در جریان است اما تحریم‌ها تا حصول توافق برجاست. ملاقات در حال برنامه‌ریزی است.

این توئیت پرزیدنت ترامپ بعد از ملاقات تیم امنیت ملی کاخ سفید با چونگ ایویی-یونگ، نماینده اعزامی رئیس جمهوری کره جنوبی به کره شمالی نوشته شد. رئیس امنیت ملی کره جنوبی در این دیدار جزئیاتی از دیدار خود با رهبر کره شمالی را به پرزیدنت ترامپ گزارش داد و گفت او خواستار ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا است.

چونگ ایویی-یونگ گفت که رهبر کره شمالی در دیدار با او گفته اگر بتوانم با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کنم، خواهم توانست به نتیجه‌ای عمده برسم.

دعوت از پرزیدنت ترامپ برای سفر به کره شمالی در حالی است که واشنگتن و پیونگ یانگ ماههای پر تنشی را گذراندند. کره شمالی با دهها آزمایش موشکی و اتمی، ایالات متحده را تهدید کرد و آمریکا نیز با تهدید به حمله نظامی، تحریم های شدیدی علیه کره شمالی وضع کرد.

از زمان المپیک تلاش هایی برای کاهش تنش صورت گرفت و در دو مراسم افتتاح و اختتامیه المپیک، مقام های ارشد آمریکا و کره شمالی نزدیک هم نشستند.

هفته پیش تیمی از سوی کره جنوبی به پیونگ یانگ رفت و با رهبر کره شمالی دیدار کرد.

رئیس جمهوری کره جنوبی از اینکه پرزیدنت ترامپ دعوت همسایه شمالی شان را پذیرفته، استقبال کرد.

روز جمعه مون جا-این در بیانیه ای اعلام کرد اقدام پرزیدنت ترامپ که با گشاده‌رویی دعوت رهبر کره شمالی را پذیرفت اقدامی قابل ستایش از سوی مردم کره جنوبی و کره شمالی بلکه توسط تمامی مردم صلح‌دوست جهان است.

آقای مون به ملاقات ماه دیگر خود نیز با رهبر کره شمالی دیدار کرد.

ملاقات ماه آپریل رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی، سومین ملاقات بین رهبران دو کشور از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG