لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

یک هفته تا تصمیم آمریکا درباره پایبندی ایران به توافق | ترامپ: این آرامش قبل از طوفان است


وزیر دفاع به همراه فرماندهان ارشد نظامی پنجشنبه شب مهمان پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید بودند.
وزیر دفاع به همراه فرماندهان ارشد نظامی پنجشنبه شب مهمان پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید بودند.

رئیس جمهوری ایالات متحده تنها هفت روز مانده به اعلام نظر خود درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای در جمع رهبران نظامی آمریکا بار دیگر از ایران به خاطر عدم توجه به روح برجام انتقاد کرد و بعد از دیدار با فرماندهان نظامی گفت این آرامش قبل از توفان است.

رسانه های آمریکایی می گویند قرار است پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۲۰ مهر، نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام کند. برخی رسانه های آمریکایی از جمله واشنگتن پست گزارش دادند که به نظر می رسد پرزیدنت ترامپ پایبندی ایران به توافق اتمی قدرتهای جهانی با آن کشور را تایید نخواهد کرد و آن را برای اعمال تحریمهای جدید به کنگره ارجاع خواهد کرد.

انتظار می رود پرزیدنت ترامپ تصمیم خود را در باره این توافق موسوم به برجام ، هفته آیندهدر یک سخنرانی اعلام کند و بگوید که توافق اتمی با ایران با منافع ملی آمریکا سازگار نیست.

پنجشنبه شب ۱۳ مهر، پرزیدنت ترامپ پیش از جلسه با رهبران نظامی آمریکا در کاخ سفید گفت، ایران با گسترش خشونت و فعالیت های بی ثبات کنند ، روح برجام را نقض کرده است.

آقای ترامپ پنجشنبه شب میزبان فرماندهان نظامی ارشد آمریکا در کاخ سفید بود.
آقای ترامپ پنجشنبه شب میزبان فرماندهان نظامی ارشد آمریکا در کاخ سفید بود.

وی افزود: رژیم ایران از تروریسم حمایت می کند و خشونت و خونریزی و هرج و مرج را در خاورمیانه رواج می دهد. به این دلیل ما باید نقطه پایانی بر ادامه این تهاجم و جاه طلبی های اتمی ایران بگذاریم. آنها به روح توافق پایبند نبوده اند.

بعد از این نشست، آقای ترامپ، همراه با برخی فرماندهان حاضر در این نشست، برای گرفتن عکس یادگاری در مقابل خبرنگاران حاضر شد.

ترامپ از خبرنگاران پرسید: «می‌دانید این جمع نماینده چیست؟ نمی‌دانم. شاید آرامش قبل از طوفان.»

خبرنگاران پرسیدند: «چه طوفانی آقای رئیس‌جمهور. برای کره شمالی؟ ایران؟ برای داعش؟ برای چه چیزی؟»

رئیس جمهوری آمریکا با لبخند پاسخ داد: «ما نظامیان بزرگ دنیا را در این سالن داریم. به شما خواهم گفت.»

سخنرانی مهم پنجشنبه آینده

پیشتر برخی رسانه های آمریکایی به نقل از منابع خود خبر دادند رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قصد دارد روز پنجشنبه هفته آینده ۱۲ اکتبر (۲۰ مهرماه) سیاست خود را در قبال پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام کند. هنوز هیچ مقام کاخ سفید این تاریخ را تایید نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت مقامهای ایالات متحده می گویند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده در یک سخنرانی تصمیم خود را درباره باقی ماندن یا نماندن آمریکا در توافق اتمی سال ۲۰۱۵ قدرتهای جهانی، موسوم به ۵+۱، با ایران اعلام خواهد کرد.

براساس قانون آمریکا، رئیس جمهوری آمریکا موظف است هر سه ماه نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای به کنگره آمریکا اعلام کند. پرزیدنت ترامپ تاکنون دوبار پایبندی ایران را تایید کرده اما در اردیبهشت ماه، رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند او چندان تمایلی به این کار نداشت و پس از آن تیمی منصوب کرد تا موارد نقض تعهد ایران به برجام را مشخص کنند.

ضرب الاجل بعدی یکشنبه ۱۵ اکتبر است اما آقای ترامپ ممکن است قصد خود در این باره را قبل از ضرب الاجل ۱۵ اکتبر اعلام کند که آیا به اعتقاد او ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و آیا این توافق منافع ایالات متحده را پیش می برد یا نه.

روز چهارشنبه ۱۲ مهر رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده گفت به عنوان وزیر خارجه آمریکا توصیه هایی درباره ایران به پرزیدنت ترامپ ارائه خواهد کرد. وی در یک نشست خبری غیرمنتظره و کوتاه درباره توافق هسته‌ای ایران در پاسخ به خبرنگاران گفت «ما توصیه‌ای برای رئیس جمهوری خواهیم داشت. چند گزینه را در مورد این که چطور در جهت پیشبرد سیاست مهم (آمریکا) در برابر ایران حرکت کنیم، به او ارائه خواهیم کرد.»

اظهارات آقای تیلرسون پس از آن است که وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفته بود که ایران باید در برجام بماند.

آقای ترامپ درسخنرانی ماه گذشته خود در سازمان ملل متحد توافق اتمی با ایران را خجالت آور خواند و آن را یکی از بدترین و یکطرفه ترین قراردادهایی خواند که ایالات متحده آمریکا به خود دیده است.

ایران و کشورهای پنج به علاوه یک از جمله آمریکا در تیرماه سال ۱۳۹۴ توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام را امضا کردند. براساس این توافق ایران برنامه های هسته ای جنجالی خود را متوقف کرد و جامعه جهانی تحریم های هسته ای ایران را لغو کرد.

این توافق در زمان دولت باراک اوباما صورت گرفت اما پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی گفته بود که این بدترین توافق بود اما اکنون برخی تحلیلگران به او توصیه کرده اند که به جای خروج از توافق، فشار بر ایران را سخت تر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG