لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۵

دیدگاه| مارک دوبوویتز: ضرب الاجل ترامپ بر سر توافق ایران فرا می رسد


مصاحبه رادیو ان پی آر با مارک دوبوویتز

مارک دوبوویتز، یکی از مشاوران رییس جمهوری آمریکا در امور ایران، می گوید «آن هایی که می خواهند پرزیدنت ترامپ توافق هسته ای ایران را ترک کند، باید صبور باشند».

او در مصاحبه ای با رادیو سراسری آمریکا موسوم به ان پی آر ضمن اشاره به این که «اختلافی میان پرزیدنت ترامپ و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، بر سر توافق هسته ای ایران نیست»، تاکید می کند که «تیم امنیت ملی رییس جمهوری به اتفاق توصیه کرده اند که پرزیدنت ترامپ برجام را تصدیق نکند ولی این اجماع هم وجود دارد که آمریکا فعلا در توافق بماند و آن را بهبود بخشد».

دوبوویتز که مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در واشنگتن است در توضیح روند پیش رو می گوید: «پس از عدم تصدیق برجام، کنگره شصت روز برای اعمال دوباره تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای فرصت خواهد داشت».

مارک دوبوویتز تصریح می کند که «موافق اعمال دوباره تحریم های هسته ای نیست» و معتقد است «با کمک اروپایی ها باید در مسیر اصلاح توافق هسته ای گام برداشت». او می گوید «بعید است کنگره تحریم های هسته ای را دوباره اعمال کند».

این مشاور رییس جمهوری آمریکا گفت: «ایران با ندادن اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی مشکوک اش به برجام عمل نمی کند. باید برای ایران روشن کرد که آمریکا نمی تواند توافقی را بپذیرد که قابل تایید نیست».

به باور مارک دوبوویتز «باید از همه ابزارهای در دسترس از فشار مالی، تحریم هایی خارج از چارچوب توافق هسته ای و نیروی نظامی برای عقب نشاندن اقدامات خصمانه ایران در منطقه استفاده کرد».

انتظار می رود پرزیدنت ترامپ هفته آینده استراتژی خود در برابر ایران و برجام را اعلام کند.

رییس جمهوری آمریکا پانزدهم اکتبر یک بار دیگر در باره پایبندی ایران به توافق هسته ای و این که آیا برجام در راستای منافع عالی امنیت ملی ایالات متحده است تصمیم خواهد گرفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG