لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

شش روز به انتخابات آمریکا؛ یک نظرسنجی: ترامپ «صادق‌تر» است


هر دو نامزد با دشواری هایی برای جلب اعتماد افکار عمومی مواجه شده اند.
هر دو نامزد با دشواری هایی برای جلب اعتماد افکار عمومی مواجه شده اند.

نظرسنجی جدید واشنگتن پست و شبکه ای بی سی نشان می دهد تنها شش روز مانده به انتخابات ۱۸ آبان آمریکا، افکار عمومی نامزد جمهوریخواهان را صادق تر از نامزد دموکرات ها می داند.

روز چهارشنبه، ۱۲ آبان نظرسنجی ای بی سی نیوز و واشنگتن پست آمریکا از برابر بودن دو نامزد خبر داد اما یک تغییر مهم در این نظرسنجی اعتماد بیشتر شرکت کنندگان در نظرسنجی به ترامپ بود.

۴۶ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته اند ترامپ را صادق می دانند و تنها ۳۸ درصد درباره کلینتون این را گفته اند. این در حال است که دو ماه پیش ۴۸ درصد کلینتون را در مقابل ۴۳ درصد ترامپ صادق می دانستند.

براساس این نظرسنجی، احتمال رای آوردن هر دو نامزد ۴۶ درصد است.

نظرسنجی ای بی سی نیوز و واشنگتن پست آمریکا پس از ماجرای اخیر ایمیل های کلینتون برگزار شده است.

جمعه گذشته، جیمز کومی، رئیس اف بی آی نامه ای به کنگره آمریکا نوشت و به آنها اعلام کرد که ایمیل های جدیدی از خانم کلینتون در کامپیوتر هما عابدین، دستیار او پیدا شده که اف بی آی باید آنها را بررسی کند.

این نامه آقای کومی در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت. بخصوص که سه ماه پیش رئیس اف بی آی اعلام کرده بود در ماجرای ایمیل های خانم کلینتون هیچ فعل مجرمانه ای به باور او روی نداده و دادستان کل آمریکا بر روی این نظر آقای کومی، ختم پرونده ایمیل های کلینتون را اعلام کرده بود.

خانم کلینتون متهم شده بود که در زمان وزارت خارجه آمریکا بجای استفاده از سرور دولتی، از یک سرور شخصی برای میزبانی ایمیل های خود استفاده کرده است. منتقدان می گفتند اینکار بخاطر موقعیت شغلی حساس او اشتباه و جرم بوده چون امکان درز اطلاعات محرمانه وجود داشت.

همزمان با نامه جدید رئیس اف بی آی، ستاد های انتخاباتی دو نامزد واکنش نشان دادند. ستاد ترامپ این نامه را نشانه ای از جرایم مخفی کلینتون در زمان وزارت خارجه دانست و ترامپ از آمریکایی ها خواست به او رای دهند.

هیلاری کلینتون و ستاد او نیز آقای کومی را به اقدام خلاف روال و جهت گیری تاثیر گذار در انتخابات متهم کردند.

براساس یک قانون، کارمندان دولت فدرال آمریکا حق ندارند اقدامی کنند که بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

ستاد کلینتون می گوید نوشتن این نامه از سوی رئیس اف بی آی در حالیکه معلوم نیست نتیجه آن کی مشخص شود، اقدامی به نفع ترامپ است. کارشناسان می گویند عملا امکان ندارد بررسی ایمیل های هما عابدین که بیش از ۶۵۰ هزار ایمیل را شامل می شود، در مدت کوتاه منتهی به انتخابات پایان بگیرد.

دو نامزد در رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا با بحران هایی مواجه بوده اند. دو ماه پیش ویدئویی از دونالد ترامپ منتشر شد که او اظهارات رکیکی علیه زنان بر زبان آورد که باعث شد حتی برخی هم حزبی ها سخنان او را تقبیح کنند.

هیلاری کلینتون هم در ماههای اخیر با انتقاداتی بخاطر ماجرای ایمیل هایش و همچنین افشای اسناد ویکی لیکس مواجه شد که در آن اسناد او اظهاراتی علیه آنچه شعار انتخاباتی اش است، بیان کرده بود.

روز سه شنبه ۱۸ آبان انتخابات آمریکا برگزار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG