لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

درباره پرونده جدید ایمیل های مرتبط با کلینتون چه می دانیم


کلینتون در کنار هما عابدین که به تازگی ایمیل هایی از کامپیوتر همسر او فاش شده است.
کلینتون در کنار هما عابدین که به تازگی ایمیل هایی از کامپیوتر همسر او فاش شده است.

درباره پرونده جدید ایمیل های مرتبط با هیلاری کلینتون چه می دانیم؟ در یک جمله چیز زیادی نمی دانیم.

هفته پیش رئیس اف‌بی‌آی اعلام کرد که در حاشیه تحقیق درباره پرونده تخلفات جنسی از آنتونی وینر، اف‌بی‌آی به ایمیل های جدیدی دست یافته که همسر او، هما عابدین دریافت یا ارسال کرده است. خانم عابدین، پاکستانی تبار نزدیک ترین دستیار هیلاری کلینتون در یک دهه اخیر است.

جمهوریخواهان از این خبر رئیس اف‌بی‌آی ابراز خوشحالی کرده اند اما در مقابل خانم کلینتون گفته اف‌بی‌آی با اینکار عملا بر انتخابات آمریکا تاثیر گذاشته است و خواستار اعلام نتیجه تحقیقات در روزهای قبل از انتخابات شده است.

در زیر به برخی ابهامات درباره ماجرای ایمیل های جدید توضیحاتی می خوانید:

چرا این ایمیل ها ممکن است مهم باشد؟ یا نباشد؟

به نوشته ای‌بی‌سی هنوز صحبت درباره ایمیل های جدید زود است و چیز زیادی درباره آن نمی دانیم. پلیس فدرال آمریکا می خواهد این ایمیل را بررسی کند و هنوز حتی مشخص نیست که آیا «ایمیل‌های جدید» واقعا جدید باشند و یا اینکه آیا حاوی اطلاعات تازه حساس باشند.

رئیس پلیس فدرال آمریکا که خبر کشف این ایمیل‌ها را به گروهی از قانونگذاران داد، خود در پیامی به همکارانش در اف‌بی‌آی گفت که «اهمیت این ایمیل‌ها را نمی دانیم.»

اما اف‌بی‌آی پس از بررسی ایمیل‌ها ممکن است به این نتیجه برسد که هیلاری کلینتون ممکن است قانون را زیر پا گذاشته باشد و باید علیه او اعلام جرم کند. شاید هم به چنین نتیجه ای نرسد.

این ایمیل‌ها چگونه کشف شدند؟

ایمیل های جدید در جریان بررسی یک پرونده نامربوط کشف شده است. پرونده آنتونی وینر، همسر هما عابدین دستیار مورد اعتماد کلینتون، به خاطر ارسال تصاویر پیام های دارای محتوای جنسی به یک دختر زیر سن قانونی تحت بررسی مقامات قرار داشته است و در این بررسی، ایمیل های مرتبط با هیلاری کلینتون نیز در کامپیوتر هما عابدین کشف شد. آنتونی وینر و هما عابدین گفته اند که در حال طی کردن پروسه طلاق هستند.​

برخی گمانه زنی کرده اند که ممکن است ایمیل های «ناپدید شده» از سرور کلینتون در کامپیوتر هما عابدین باشد.

پس از کشف ایمیل‌ها چه اتفاقی در اف‌بی‌آی افتاد؟

بازپرسان در پلیس فدرال آمریکا روی این موضوع صحبت کردند که آیا برای بررسی ایمیل‌ها به حکم قضایی نیاز دارند یا خیر؟ رئیس پلیس فدرال آمریکا نیز به این نتیجه رسید که برای بررسی ایمیل ها به حکم قضایی نیاز است. او نیز قانونگذاران را مطلع کرد. ایمیل ها چندین هفته قبل کشف شد اما جیمز کومی خبر کشف آنها را به تازگی اعلام کرد.

انتقادات به اف‌بی‌آی از چند جهت

دموکرات ها از اقدام رئیس ‌اف‌بی‌آی که تنها چند روز مانده به انتخابات به قانونگذاران گفت هیلاری کلینتون با چنین پرونده جدیدی روبرو است انتقاد کرده اند. خیلی از آنها اقدام کومی را سیاسی کاری دانسته اند.

اما برخی از جمهوریخواهان نیز از اقدام اف‌بی‌آی انتقاد کرده اند. مثل جو والش، نماینده سابق جمهوریخواه که گفته است دوست داردترامپ در انتخابات ببرد اما آنچه کومی با کلینتون انجام انجام داد اشتباه و غیرمنصفانه بود.

روز یکشنبه نیز ۱۰۰ دادستان سابق فدرال نزدیک به هر دو حزب از جمله اریک هولدر در نامه ای گفتند از اقدام جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی شگفت زده شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG