لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

استقبال آمریکا از توافق نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان


ایالات متحده از توافق دو نامزد رقیب ریاست جمهوری افغانستان برای تقسیم قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی در آن کشور استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیدپرس کاخ سفید آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد توافقی که روز یکشنبه در کابل به امضا رسید، به بحران سیاسی در آن کشور پایان می‌دهد. کاخ سفيد همچنین اعلام کرد آماده همکاری با دولت بعدی افغانستان است.

اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، با امضای موافقتنامه‌ای توافق کردند که یکی از آنان به عنوان رئیس جمهوری معرفی شود. بر این اساس قرار است اشرف غنی احمد زی به عنوان رئیس جمهوری معرفی شده و عبدالله عبدالله نیز یک نفر را به عنوان رئیس اجرایی معرفی کند.

پست رئیس اجرایی، مقام جدیدی است که بر اساس همین توافق نامه در دولت افغانستان ایجاد خواهد شد. رئیس اجرایی در جلسات دولت شرکت خواهد کرد و مسئولیت امور اجرایی دولت با اوست.

احمدزی و عبدالله دو نامزد دور دوم انتخابات افغانستان هستند که ۲۴ خرداد ماه گذشته برگزار شد. در اعلام اولیه نتیجه انتخابات، اشرف غنی احمدزی به عنوان نامزد منتخب معرفی شد، اما عبدالله عبدالله این نتیجه را نپذیرفت و کار به بازشماری آرا کشیده شد.

به دنبال این اختلاف و با بیم تشدید بی‌ثباتی در افغانستان، جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده با سفر به افغانستان طرفین را به رسیدن به یک راه حل مشترک دعوت کرد. مذاکره به دو نامزد و بازشماری آرا سرانجام به امضای توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی منجر شد.

از این رو به گزارش آسوشيتدپرس، این توافق برای جان کری وزيرخارجه آمريکا هم یک پيروزی محسوب می‌شود.

باراک اوباما، رئيس جمهوری ایالات متحده اواسط شهریور ماه از نامزدهای انتخابات افغانستان خواست برای تشکیل یک دولت وحدت ملی توافق کنند تا بحران بوجود آمده پایان یابدو در پی گفتگویی تلفنی با هر دو نامزد رقیب، تاکید کرد که توافق دو نامزد ریاست جمهوری برای جلب حمایت‌های بین‌المللی از افغانستان و حفظ ثبات کشور اهمیت دارد.

ایالات متحده قصد دارد نیروهای خود را تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج کند، اما به منظور کمک به نیروهای افغان در مبارزه با گروه‌های افراطی در آن کشور، درصدد امضای یک توافق امنیتی با کابل است تا تعدادی از نیروهای آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ نیز در آن کشور باقی بمانند.

حامد کرزای تاکنون از امضای این توافقنامه خودداری کرده است، اما هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده‌اند که در صورت انتخاب شدن، این پیمان امنیتی را با آمریکا امضا خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG