لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

موافقت دو رقیب ریاست جمهوی افغانستان با بررسی بین المللی رای ها


کرزی در دیدار با عبداله عبداله کاندیدای معترض در محل سفارت آمریکا در کابل
کرزی در دیدار با عبداله عبداله کاندیدای معترض در محل سفارت آمریکا در کابل

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید هر دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان با بررسی کامل ورقه های رای موافقت کرده اند و قول داده اند نتایج آنرا قبول کنند.

کری که غروب شنبه در نشست خبری مشترکی با کاندیداها – عبداله عبداله و اشرف غنی – در کابل سخن می گفت، اظهار داشت تمام آرائی که در سراسر کشور به صندوق ها انداخته شده است بررسی خواهد شد. نیروهای امنیتی آیساف صندوق ها را برای ناظران بین المللی که به پیشنهاد سازمان ملل متحد مامور رسیدگی به رای ها شده اند حمل خواهند کرد.

کری گفت این روند، که ظرف ۲۴ ساعت آغاز خواهد شد، چند هفته طول خواهد کشید. او همچنین گفت حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی موافقت کرده است تاریخ تحلیف ریاست جمهوری را تا اعلام نتایج بررسی به تاخیر بیاندازد.

هردو کاندیدا می گویند آنها موافقند برنده در مقام ریاست جمهوری قرار گیرد و بی درنگ دولت وحدت ملی را تشکیل دهد.

کری روز شنبه در کوشش جهت پایان دادن به بحران انتخابات برای دومین بار با کرزی ملاقات کرد.

پیش از آن ، او با عبداله و غنی در محل سفارت آمریکا در کابل له گفت و گو نشست.

اسوشیتد پرس می گوید طولانی شدن ابهام در مورد نتایج انتخابات، بخش اصلی استراتژی پرزیدنت اوباما برای پشت سرگذاشتن کشوری باثبات در پی خروج اکثر سربازان امریکایی در پایان سال جاری به خطر انداخته است.

نتایج مقدماتی که هفته پیش منتشر شد نشان می داد اشرف غنی، وزیر سابق دارائی برنده شده است. اما عبداله عبداله، وزیر سابق امور خارجه ، و رهبر برجسته اتحاد شمال که با طالبان پیش از حمله آمریکا در ۲۰۰۱ می جنگید، ادعا کرد در شمارش رای ها تقلب شده است.

در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود اختلاف عمیق بر سر این که چه کسی باید جانشین حامد کرزی شود، متحدان آمریکایی و غربی افغانستان را نگران کرده و موجب یک بحران سیاسی شده است که می تواند بیش از یک دهه کوشش برای شکل گیری دولتی که قادر باشد به تنهایی با طالبان بجنگد و دیگر گروه های تروریستی مانند القاعده را سرکوب کند، به خطر بیاندازد.

ناظران می گویند ادامه بی ثباتی پیامدهای فوری تری برای افغانستان خواهد داشت. اگر وضع مشخص نشود و غنی و عبداله به کوشش برای دردست گرفتن قدرت ادامه دهند، دولت و نیروهای امنیتی ممکن است در راستای خطوط قومی و منطقه ای تقسیم شوند. برنده نهایی احتمالا طالبان خواهند بود که ، علیرغم صدها میلیارد دلار خرج و کشته شدن بیش از ۲ هزار سرباز آمریکایی، به نبرد با دولت ادامه می دهند.

XS
SM
MD
LG