لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان شد


اشرف غنی احمدزی یکی از دو نامزد رقیب انتخابات افغانستان که روز یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ به عنوان رئیس جمهوری آن کشور اعلام شد
اشرف غنی احمدزی یکی از دو نامزد رقیب انتخابات افغانستان که روز یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ به عنوان رئیس جمهوری آن کشور اعلام شد

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز یکشنبه نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را، بدون ذکر جزئیات اعلام کرد و از اشرف غنی احمدزی به عنوان رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله به عنوان «رئیس اجرایی» نام برد.

پیش از این، رسانه ها از توافق دو نامزد رقیب ریاست جمهوری افغانستان برای امضای موافقتنامه‌ای، به منظور تشکیل دولت وحدت ملی خبر داده بودند که بر مبنای آن یکی از آنها به عنوان رئیس جمهوری معرفی شود و دیگری به عنوان «رئیس اجرایی».

پست «رئیس اجرایی»، مقام جدیدی است که بر اساس همین توافق نامه در دولت افغانستان ایجاد خواهد شد. رئیس اجرایی در جلسات دولت شرکت خواهد کرد و مسئولیت امور اجرایی دولت با اوست.

احمد زی و عبدالله دو نامزد دور دوم انتخابات افغانستان هستند که ۲۴ خرداد ماه گذشته برگزار شد. در اعلام اولیه نتیجه انتخابات، اشرف غنی احمد زی به عنوان نامزد منتخب معرفی شد اما عبدالله این نتیجه را نپذیرفت و کار به بازشماری آرا کشیده شد.

به دنبال این اختلاف و با بیم تشدید بی‌ثباتی در افغانستان، جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده با سفر به افغانستان طرفین را به رسیدن به یک راه حل مشترک دعوت کرد. مذاکره به دو نامزد و بازشماری آرا سرانجام به امضای توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی منجر شد.

در پی اعلام توافق احمد زی و عبدالله، کاخ سفید آمریکا در بیانیه‌ای، با استقبال از توافق دو نامزد رقیب انتخابات افغانستان برای تقسیم قدرت، اعلام کرد توافقی که روز یکشنبه در کابل به امضا رسید، به بحران سیاسی در آن کشور پایان می‌دهد. کاخ سفيد همچنین اعلام کرد آماده همکاری با دولت بعدی افغانستان است.

ایالات متحده قصد دارد نیروهای خود را تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج کند، اما به منظور کمک به نیروهای افغان در مبارزه با گروه‌های افراطی در آن کشور، درصدد امضای یک توافق امنیتی با کابل است تا تعدادی از نیروهای آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ نیز در آن کشور باقی بمانند.

حامد کرزای تاکنون از امضای این توافقنامه خودداری کرده است، اما هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده‌اند که در صورت انتخاب شدن، این پیمان امنیتی را با آمریکا امضا خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG