لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان به توافق رسیدند


جان کری در دیدار با عبدالله و اشرف غنی
جان کری در دیدار با عبدالله و اشرف غنی

کاندیداهای ریاست جمهوری در افغانستان موافقت کرده اند به اختلاف انتخاباتی خود پایان دهند و کار تشکیل دولت وحدت ملی را آغاز کنند.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی در مورد بازنگری ۸ میلیون رای که در جریان دور دوم انتخابات به صندوق ها ریخته شد، به بن بست رسیده اند. تا کنون فقط بخشی از آنها بازنگری شده است.

کاندیداها پس از دومین روز گفت و گو با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کابل توافقنامه ای امضا کردند که در آن گفته می شود آنها پس از تکمیل بازنگری، برای تشکیل دولت وحدت ملی همکاری خواهند کرد.

عبدالله عبدالله روز جمعه در نشست خبری مشترکی با جان کری و اشرف غنی، توافق را «گام دیگری بسود تقویت وحدت ملی و حکومت قانون در کشور، و تامین آینده ای بهتر برای مردم افغانستان» توصیف کرد. غنی نیز بار دیگر بر تعهد خود به کار با عبدالله جهت تشکیل دولت وحدت ملی تاکید گذاشت.

کری به خبرنگاران گفت کاندیداها موافقت کرده اند نتیجه بازنگری را قبول کنند، و یادآور شد «یکی از این آقایان رئیس جمهوری خواهد شد، اما هر دو برای آینده افغانستان مهم خواهند بود.»

آمریکا می خواهد رئیس جمهوری جدید افغانستان کارش را پیش از پایان اوت، پیشاپیش اجلاس رهبران ناتو در ویلز در ۴ سپتامبر – ۱۳ شهریور - آغاز کند.

جان کری روز پنجشنبه برای دومین دیدار از افغانستان ظرف یک ماه وارد کابل شد ، با این هدف که عبدالله و غنی را برای حل اختلافشان در مورد نتایح انتخابات دور دوم زیر فشار بگذارد.

کری روز جمعه با حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی افغانستان ملاقات کرد .

XS
SM
MD
LG