لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

حامد کرزی خواستار پایان بحران بعد از انتخابات شد


حامد کرزی در مراسم بزرگداشت احمدشاه مسعود، دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان را به توافق فراخواند - کابل، ۱۸ شهریور ۱۳۹۳
حامد کرزی در مراسم بزرگداشت احمدشاه مسعود، دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان را به توافق فراخواند - کابل، ۱۸ شهریور ۱۳۹۳

رئیس جمهوری آمریکا و دبیرکل سازمان ملل متحد از عبدالله عبدالله و اشرف غنی خواسته اند تا نتایج بازشماری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را بپذیرند و راه را برای تشکیل دولت جدید هموار کنند.

حامد کرزی رئیس ‌جمهوری افغانستان و مقامات بین‌المللی از دو کاندیدای رقیب انتخابات ریاست جمهوری آن کشور خواسته‌اند تا هرچه سریع‌تر بحـــران ناشی از اختلاف برسر نتایج انتخابات را برطرف کنند. با گذشت پنج ماه از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، و انجام روند طولانی بازشماری آرا و رسیدگی به تقلب و تخلفات انتخاباتی، اشرف غنی و عبدالله عبدالله دو کاندیدای ریاست جمهوری هنوز به توافق نرسیده‌اند و امیدها برای گذار سیاسی صلح آمیز به یأس بدل شده است.

آقای کرزی روز سه‌شنبه در مراسمی که برای بزرگداشت سالگرد ترور احمدشاه مسعود، رهبر مبارزه با طالبان در کابل برگزار شد گفت چنانچه دو کاندیدای رقیب به نفع وحدت و مصالح ملی به توافقی دست یابند، ظرف یک هفته کشور دولت جدیدی خواهد داشت:

«افغانستان به اییجاد یک دولت جدید به شدت نیاز دارد. زمان دولت من گذشته و ما یک دولت جدید می‌خواهیم.»

در این مراسم عبدالله عبدالله و اشرف غنی شرکت داشتند. آقای کرزی از حاضران خواست تا برای توافق دو کاندیدا شعار بدهند «توافق کنید و کشور را نجات دهید.» وی همچنین گفت هر دوی شما چهره‌های قابل احترامی هستید؛ پس دولت جدید را با همکاری یکدیگر تشکیل دهید. کشور برای تحویل دادن دولت به شما آماده است.»

آقای کرزی که از سال ۱۳۸۰ در رأس قدرت بوده، با هر دو کاندیدا گفتگو کرده تا بلکه به روند طولانی انتخابات خاتمه دهد. اما گفته‌‌های امروز، یکی از محکم‌ترین بیانیه‌ها درباره بن‌بست سیاسی‌ای، که دست‌آوردهای اقتصادی و امنیتی کشور را به خطر انداخته، توصیف شد.

مراسم بزرگداشت احمدشاه مسعود در پی شعارهای طرفداران آقای عبدالله به ناچار خیلی زود تمام شد.

آقای عبدالله روز دوشنبه بار دیگر خود را برنده انتخابات خواند و اعلام کرد که نتایج دور دوم انتخابات را که با نظارت سازمان ملل بازشماری شده قبول ندارد.

انتظار می‌رود نتیجه بازرسی به پیروزی آقای اشرف غنی بیانجامد و گفتگوهای سیاسی برای مشارکت در قدرت به بن‌بست رسیده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه گذشته با عبدالله عبدالله و اشرف غنی گفتگو کرد تا آن دو را به پایان دادن فوری به گفتگوها وادارد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه درخواست مشابهی از دو کاندیدای رقیب کرد و از آن‌ها خواست تا با همکاری با یکدیگر برای حل بحران سیاسی در افغانستان گام بردارند. آقای بان در بیانیه‌ای یادآور شد که در توافقی که با میانجیگری آمریکا در تیرماه حاصل شد، دو طرف قبول کردند که نتیجه بازبینی آرا را بپذیرند و یک دولت وحدت ملی تشکیل دهند.

بیانیه همچنین می‌افزاید بازنگری آرا هفته گذشته به پایان رسیده و انتظار می‌رود نتایج به زودی اعلام شود، و دبیرکل سازمان ملل از امیدداران ریاست جمهوری انتظار دارد به تعهدات خود پای‌بند بمانند تا نخستین انتقال قدرت صلح آمیز در افغانستان عملی شود.

XS
SM
MD
LG