لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۲

جان کری بر تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان تاکید کرد


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا در پایان دومین روز مذاکرات خود در کابل اعلام کرد دو طرف در باره همگاری و کنار نهادن اختلاف ها به توافق رسیده اند.

جان کری روز جمعه با حامد کرزی، رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله وزیر سابق امور خارجه و اشرف غنی، وزیر سابق مالیه افغانستان ملاقات کرد. عبدالله عبدالله و اشرف غنی دو کاندیدای رقیب هستند که بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اختلاف پیدا کرده اند.

آقای کری روز پنجشنبه نیز چندی پس از ورودش به کابل با دو کاندیدا ملاقات کرد. دیدار روز جمعه او با کاندیداها به صورت جداگانه برگزار شد. مقامات آمریکایی گفتند در سفر جان کری پیش از ترک کابل برای شرکت در کنفرانس امنیتی آسیا در میانمار ( برمه)، دیداری سه جانبه با حضور دو کاندیدا گنجانده شده است.

جان کری ماه گذشته میلادی برای بازشماری آراء دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد ماه بین دو کاندیدا میانجی شد. نتیجه اولیه انتخابات از پیروزی اشرف غنی حکایت داشته اما عبدالله عبدالله می گوید در انتخابات تقلب شده است.

سفارت آمریکا در کابل گفت ۱۸ درصد از حدود ۲۳ هزار صندوق آراء توسط تیمی بین المللی بازبینی شده است. یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا که جان کری را همراهی می کند به خبرنگاران گفت ایالات متحده می خواهد رئیس جمهوری جدید افغانستان تا پایان ماه جاری میلادی، در دفتر خود باشد. ماه آینده نشست ناتو در ویلز برگزار می شود که بر نقش جامعه جهانی در افغانستان تمرکز دارد.

ژانن کوبیش، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان روز پنجشنبه در دیدار با حامد کرزی گفت اختلاف بر سر نتیجه انتخابات بر امنیت، ثبات و اقتصاد افغانستان تاثیر منفی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG