لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

تاکید دبیرکل ناتو بر لزوم امضای توافقنامه امنیتی در افغانستان


آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو

دبیرکل ناتو روز سه‌شنبه گفت اگر رئیس جمهوری جدید افغانستان، توافقنامه امنیتی دو جانبه را امضا نکند، ایالات متحده آمریکا و یازمان ناتو، هیچ سربازی را در آن کشور نگاه نخواهند داشت.

آندرس فوگ راسموسن این موضوع را در پی دیداری با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن اعلام کرد و گفت لازم است آن توافقنامه تا ماه سپتامبر امضا شود، در غیر این صورت نگه داشتن نیروی‌های نظامی در افغانستان، ممکن نخواهد بود.

حامد کرزای رئیس جمهوری کنونی افغانستان از امضای هر گونه توافقنامه‌ امنیتی خودداری کرده است، هرچند هر دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آن کشور، عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی گفته‌اند آن را امضا خواهند کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز دوشنبه نتایج مقدماتی دور دوم انتخابات را منتشر کرد که در آن آقای احمدزی با اختلاف ۱۳ درصد آرای بیشتر، نامزد پیروز اعلام شد. با این حال، اتهامات تقلب گسترده که از سوی آقای هبدالله عنوان شده، انتخابات را پیچیده کرده و موجب شده است برخی ابراز نگرانی کنند که برنده نهایی انتخابات، تا پیش از مهلت مقرر مشخص نخواهد شد.

عدم پذیرش نتیجه انتخابات توسط عبدالله عبدالله، به این نگرانی دامن زده است که افغانستان بار دیگر در معرض درگیری‌های قومی و ناآرامی‌های گسترده قرار بگیرد و اهمیت امضای توافق امنیتی با ایالات متحده را بیشتر کند.

باقیمانده سربازان بین‌المللی در افغانستان قرار است تا پایان سال جاری میلادی از آن کشور خارج شوند، اما بر اساس توافقنامه امنیتی، حدود ۱۰ هزار سرباز در آنجا باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG