لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

عبدالله نتایج اولیه انتخابات افغانستان را رد کرد، خود را پیروز انتخابات دانست


عبدالله عبدالله (راست)، و اشر غنی احمدزی، دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
عبدالله عبدالله (راست)، و اشر غنی احمدزی، دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

آقای عبدالله در بین هزاران نفر از طرفدارانش در کابل، خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته معرفی کرد. اختلافات سیاسی در افغانستان روز سه شنبه با ادعای پیروزی عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عمیق تر شد.

این درحالی است که نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که ۲۴ خرداد ماه (۱۴ ژوئن) برگزار شد، نشان می‌دهد اشرف‌غنی احمدزی، با اختلاف ۱۳ درصد از رقیب خود عبدالله عبدالله جلوتر است. نتایج اولیه انتخابات روز دوشنبه منتشر شد و قرار است نتایج قطعی روز ۳۱ تیر ماه اعلام شود.

آقای عبدالله نتایج که روز سه‌شنبه در جمع گروهی از طرفداران خود در کابل صحبت می‌کرد، نتایج اولیه اعلام شده توسط کمیسیون مستقل انتخابات را رد کرد و گفت «بدون هیچ تردیدی» او پیروز انتخابات است و وعده داد هیچوقت «دولت تقلبی» را نپذیرد.

به دنبال اختلاف بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، ایالات متحده روز سه‌شنبه هشدار داد اگر هر گروهی سعی کند بطور غیرقانونی قدرت را بدست بگیرد، حمایت مالی و امنیتی واشنگتن از افغانستان قطع خواهد شد.

عبدالله عبدالله می‌گوید انتخابات ریاست جمهوری با تقلب‌های گسترده همراه بوده است. از سوی دیگر، حاجی محمد محقق، یار انتخاباتی او تهدید کرد که آنها یک «دولت موازی» تشکیل خواهند داد.

سفارت آمریکا در کابل نیز بیانیه‌ای از سوی وزیر امور خارجه آمریکا منتشر کرد و ضمن ابراز «نگرانی شدید» از تشکیل یک دولت موازی در افغانستان، خواستار یک بررسی کامل و تمام در مورد همه اتهامات معقول و بی قاعدگی‌های انتخاباتی شده اما گفته است جایی برای خشونت و یا اقدامات خارج از قانون اساسی وجود ندارد.

جان کری در این بیانیه گفته است هر اقدامی برای تصاحب قدرت از طریق اقدامات غیر قانونی باعث می شود که افغانستان حمایت مالی و امنیتی ایالات متحده و جامعه بین المللی را از دست بدهد.

آقای عبدالله همچنین در سخنانی ادعا کرد، پس از رد نتایج انتخابات، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و جان کری با او تماس تلفنی برقرار کردند و در مورد مشکل بوجود آمده با او به گفتگو پرداختند.

به گزارش آسوشیتدپرس، او در جمع هزاران نفر از طرفداران خود در کابل گفت، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه به کابل سفر خواهد کرد تا به تلاش‌ها برای پیشگیری از بروز بحران در کشور کمک کند.

وزارت خارجه آمریکا هنوز اظهار نظری در مورد این ادعای آقای عبدالله نکرده است و به گفته آسوشیتدپرس، مقام‌های وزارت خارجه که در سفر جان کری به پکن او را همراهی می‌کنند نیز، از هرگونه اظهارنظری در این مورد خودداری کردند.

در همین حال، خشونت ها روز سه شنبه در شرق افغانستان ادامه یافت. به گفته مسوولان در حمله یک بمبگذار انتحاری ۱۶ نفر از جمله چهار سرباز خارجی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG