لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

پیش‌بینی سازمان ملل متحد از رشد جمعیت جهان به ۸ میلیارد نفر تا پاییز امسال


ازدحام جمعیت در یک ایستگاه قطار در بمبئی، هند - آرشیو
ازدحام جمعیت در یک ایستگاه قطار در بمبئی، هند - آرشیو

بنا بر برآورد سازمان ملل متحد، جمعیت جهان تا پاییز امسال به ۸میلیارد نفر خواهد رسید و هند در سال آینده، به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان، جایگزین چین خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان ملل متحد در گزارشی که روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی جمعیت منتشر شد، اعلام کرد که این رکورد احتمالا تا ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۲ آبان) ثبت می‌شود درحالیکه این گزارش تاکید دارد رشد جمعیت جهان در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار از سال ۱۹۵۰ به بعد، به زیر یک درصد رسیده است.

طبق آخرین پیش‌‌بینی‌های سازمان ملل، جمعیت جهان می‌تواند در سال ۲۰۳۰ به حدود ۸.۵ میلیارد نفر، در سال ۲۰۵۰ به ۹.۷ میلیارد نفر، و در دهه ۲۰۸۰ به اوج خود و به ۱۰.۴ میلیارد نفر برسد. پیش بینی می‌شود که جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰ در همین سطح ثابت باقی بماند.

در این گزارش آمده است که بیش از نیمی از افزایش جمعیت پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۵۰، تنها در هشت کشور جهان تمرکز خواهد داشت: کنگو، مصر، اتیوپی، هند، نیجریه، پاکستان، فیلیپین، و تانزانیا.

گزارش سازمان ملل متحد با عنوان «چشم‌ انداز جمعیت جهان ۲۰۲۲» جمعیت جهان را در حال حاضر ۷.۹۴۲ میلیارد نفر اعلام کرده است و پیش بینی می‌کند که این شمار در اواسط نوامبر سال جاری به ۸ میلیارد نفر برسد.

جان ویلماث، مدیر بخش جمعیت سازمان ملل متحد، در یک گزارش خبری که برای انتشار این گزارش برگزار شده بود، گفت که تاریخ پیش‌بینی شده برای عبور شمار جمعیت از مرز ۸ میلیارد نفر، ۱۵ نوامبر است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG