لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

گزارش مرکز آمار ایران؛ افزایش نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به سال قبل 


بیکاری
بیکاری

مرکز آمار ایران روز چهارشنبه ۱۵ تیرماه با انتشار گزارشی نرخ بیکاری جمعیت بالای ۱۵ سال در بهار امسال را ۹.۲ درصد اعلام کرد.

این نهاد دولتی می‌گوید آمار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار دهم درصد (۰.۴ درصد) افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، جمعيت شاغلان ۱۵ ساله و بيشتر در بهار امسال ٢٣ ميليون و ۵۷۸ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال گذشته ٩٨ هزار نفر کاهش داشته است.

مرکز آمار ایران می‌گوید، بررسی نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢۴ ساله حاكی از آن است كه ٢۴ درصد از فعالان اين گروه سنی در بهار امسال بيكار بوده‌اند و نرخ بیکاری در گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله نیز ۱۶.۶ درصد بوده است.

این آمارها در حالی منتشر می‌شود که کارشناسان و منتقدان جمهوری اسلامی نسبت به صحت و دقت آمارهای دولتی در ایران تردید جدی دارند.

ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری از وعده‌های دولت رئیسی و پیش از آن دولت روحانی بوده است، اما آمارهای دولتی طی سال‌های اخیر حاکی از روند صعودی نرخ بیکاری در ایران است.

در همین حال مرکز آمار ایران فروردین امسال نرخ بیکاری زنان را حدود دو برابر مردان اعلام کرده و گزارش داده بود که نرخ بیکاری زنان دانش‌آموخته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد «کمی بیشتر از دو برابر مردان» و در مقطع دکتری این آمار در برخی موارد «سه برابر و حتی بیشتر» است. در این شرایط بیش از هزار نفر از فعالان حوزه کسب و کار ایران اردیبهشت امسال در پژوهشی اعلام کردند که چشم‌انداز روشنی به فضای اقتصادی ۱۴۰۱ ندارند.

افزایش نرخ بیکاری، وضعیت بد معیشتی مردم و تورم افسارگسیخته در ایران به ویژه طی ماه‌های اخیر به برگزاری تجمعات اعتراضی متعدد در شهرهای مختلف منجر شده که این اعتراض‌ها در مواردی با سرکوب و بازداشت معترضان توسط مامورین انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG