لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

پژوهش جدید: پیوند رحم امکان بارداری را فراهم کرده است


یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، بیش از نیمی از زنان آمریکایی که پیوند رحم دریافت کردند، بارداری موفقی داشته‌اند.

بنا بر گزارش رویترز، در این مطالعه که نتایج آن در نسخه جراحی مجله انجمن پزشکی آمریکا «جاما» منتشر شده، بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۱، ۳۳ زن در ایالات متحده پیوند رحم دریافت کردند و تاکنون ۱۹ نفر از آنها، برابر با ۵۸ درصد، باردار شده و در مجموع ۲۱ نوزاد به دنیا آورده‌اند.

پژوهشگران در گزارش خود نوشته‌اند: «پیوند رحم باید یک واقعیت بالینی در ایالات متحده تلقی شود.»

همه این زنان «نازایی محض» داشتند، به این معنی که یا به طور مادرزادی بدون رحم متولد شده بودند و یا رحم آنها در عمل جراحی برداشته شده بود.

دکتر لیزا جوهانسون از مرکز پزشکی دانشگاه بیلور در شهر دالاس ایالت تگزاس و سرپرست این مطالعه، به رویترز گفت که بیش از یک میلیون زن آمریکایی می‌توانند به طور بالقوه از پیوند رحم بهره‌مند شوند.

در ۷۴ درصد از دریافت‌کنندگان، رحم آنها یک سال پس از پیوند هنوز کار می‌کرد. پژوهشگران گزارش داده‌اند که در این گروه، ۸۳ درصد نوزادان زنده متولد شد.

این نوزادان به طور متوسط ۱۴ ماه پس از پیوند رحم، از طریق سزارین به دنیا آمدند و بیش از نیمی از آنها بعد از ۳۶ هفته بارداری متولد شدند.

پس از زایمان، رحم پیوندی برداشته می شود تا نیازی به استفاده مادام‌العمر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نباشد.

جراحی‌های پیوند رحم در آمریکا، در مرکز پزشکی دانشگاه بیلور، کلینیک کلیولند، و بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا، در بین بیش از ۱۰۰ پیوند رحمی هستند که تاکنون در سراسر جهان انجام شده است.

دو سوم از رحم‌های پیوندی در ایالات متحده، از اهدا کنندگان زنده دریافت شده است که تقریبا یگ چهارم از آنها از این جراحی دچار عارضه شدند.

با این که پیوند رحم می‌تواند یکی از راه‌های درمان نازایی باشد، برخی از شرکت های بیمه ممکن است با پرداخت هزینه جراحی موافقت نکنند.

دریافت رحم یا در کل درمان نازایی در آمریکا، مشکلی است که به گفته دکتر جوهانسون نیاز به گفتگوهای مهم تر و جدی‌تری دارد.

XS
SM
MD
LG