لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

تاکید دوباره خامنه‌ای بر لزوم افزایش جمعیت ایران


جمعیت در خیابانی در ایران (رسانه‌های ایران)
جمعیت در خیابانی در ایران (رسانه‌های ایران)

رهبر جمهوری اسلامی در پیامی بار دیگر بر پیگیری سیاست‌های افزایش جمعیت تاکید کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت، در این پیام که در نشست ستاد ملی جمعیت خوانده شد، پیری جمعیت ایران در آینده را «هولناک» توصیف کرده و تلاش برای افزایش جمعیت را یکی از «ضروری‌ترین فرایض» مسئولان و مردم دانسته است.

علی خامنه‌ای افزایش جمعیت را «سیاستی حیاتی» برای آینده ایران خواند و بر لزوم فرهنگ‌سازی در فضای عمومی و نظام بهداشتی تاکید کرد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، نیز همه دستگاه‌ها را موظف کرد که اقداماتی را در راستای عملیاتی‌کردن «قانون جمعیت و تعالی خانواده» انجام دهند. ابراهیم رئیسی همچنین بر اهمیت پرداخت تسهیلات بانکی برای کمک به فرزندآوری تاکید کرد و گفت: «باید آیین‌نامه‌های مربوط به پرداخت تسهیلات برای بانک‌ها آماده و هر چه سریع‌تر اجرایی شود.»

پرداخت وام فرزندآوری، اعطای تسهیلاتی جهت حل مشکل مسکن افراد متاهل و ممنوعیت غربالگری در ماه‌های نخست بارداری، از جمله اقداماتی است که حکومت ایران برای افزایش نرخ ازدواج و فرزندآوری در نظر گرفته و اجرایی کرده است.

عدم ارائه خدمات عمومی و ارزان‌قیمت برای جلوگیری از بارداری نیز یکی دیگر از اقدامات حکومت ایران در این زمینه است.

این در حالی است که کارشناسان عدم توزیع رایگان و یارانه‌ای وسایل پیشگیری از بارداری در ایران را «مخرب» و «ویرانگر» می‌دانند و می‌گویند این قانون موجب ازدیاد بارداری‌های ناخواسته و گسترش بیماری‌های مقاربتی خواهد شد.

از آبان‌ سال ۱۳۹۲ که آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش جمعیت ایران تا ۱۵۰ میلیون نفر سخن گفت، سیاست‌های حکومت همسو با سخنان او تغییر کرد و علاوه بر تصویب طرح‌هایی در این زمینه، جمهوری اسلامی به ترویج فرزندآوری از راه‌های مختلف مانند محتوای کتاب‌های درسی، رسانه‌ها و نصب تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر نیز پرداخت.

با این حال طی سال‌های اخیر مشکلات اقتصادی، قیمت مسکن، و نرخ بیکاری افزایش یافته و آمار ازدواج و فرزندآوری در ایران نیز کاهش داشته است.

خبرگزاری ایرنا اوایل اردیبهشت امسال در گزارشی اعلام کرد که در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ تعداد ازدواج‌ها روندی کاهشی داشته و این رقم بیش از ۳۶ درصد افت نشان می‌دهد.

علاوه بر مشکلات اقتصادی و معیشتی، ایران با مسائلی مانند بحران کم‌آبی، آلودگی هوا و نابودی جنگل‌ها و مراتع نیز دست به گریبان است.

به گفته مسئولان دولتی هم‌اکنون هشت هزار روستا نیازمند آب‌رسانی با تانکر است.

XS
SM
MD
LG