لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

تلاش حکومت ایران برای مقابله با کاهش نرخ تولد؛ وعده افزایش وام فرزند‌آوری


آرشیو
آرشیو

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی از ابلاغ افزایش سقف وام فرزند‌آوری به بانک‌ها تا پایان هفته جاری خبر داد.

مصطفی قمری وفا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «بانک مرکزی، افزایش سقف ‎وام فرزندآوری را در چارچوب قانون بودجه ۱۴۰۱ به بانک‌ها ابلاغ می‌کند. بانک‌ها هم موظفند این مبلغ را به متقاضیان اعطا کنند.»

به گفته مدیر روابط عمومی بانک مرکزی، وام تعیین‌شده برای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان، برای فرزندان دوم، سوم و چهارم به ترتیب ۴۰، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومان، و برای فرزندان پنجم به بعد هم ۱۰۰ میلیون تومان است.

مبلغ قبلی وام فرزندآوری در دولت قبل بین ۳ تا ۱۰ میلیون تومان بود، اما از سرنوشت اعطای آن به فرزند‌آوران اطلاعی در دست نیست.

این در حالی است که قیمت شیر خشک در ایران در یک هفته گذشته بیش از ۱۶۰ درصد افزایش داشته و قیمت پوشک بچه هم بیش از ۳۰ درصد گران شده است.

کارشناسان می‌گویند بی‌ثباتی اقتصادی و اجتماعی و ترس از آینده، باعث کاهش نرخ تولد در ایران شده‌ است، اما مقامات جمهوری اسلامی سعی دارند، با وضع قوانین پیشگیرانه، مردم را به افزایش جمعیت ترغیب کنند.

رهبر جمهوری اسلامی مرداد سال ۹۰ طی سخنانی رسمی به موضوع «جمعیت و لزوم مقابله با سیاست‌های کنترل جمعیت» پرداخته و گفته‌ بود که هرگونه اقدام برای کنترل جمعیت «باید بعد از رسیدن جمعیت ایران به ۱۵۰ میلیون نفر» صورت بگیرد. اما آمارهای رسمی نشان می‌دهند نرخ رشد جمعیت در ایران در ده سال گذشته منفی بوده و به کمترین میزان در یک قرن گذشته رسیده ‌است.

XS
SM
MD
LG